Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 03-02-08, 20:10
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Smile

Επιτέλους απαντώ κι εγώ. Ένα τέτοιο θέμα είναι καλό σαν μπούσουλας από τους νέους μποστανάδες για να ξέρουν πάνω κάτω τι γίνεται. Λοιπόν στο ενυδρείο μου παίζει java moss και christmass moss, valisneria tortifolia & marmor, echinodorus tenellus, micranthemum umbrosum, cryptocoryne crispatula (αυτή με τα όμορφα λεπτά φύλλα) και bacopa madegascariensis. Συνολική χωρητικότητα 120 λίτρα (καθαρά περίπου 110). Το νερό που χρησιμοποιώ είναι δικτύου (μόνο) με το αντίστοιχο αντιχλώριο. Από λιπάσματα παίζουν :
Potasium sulfate (σκόνη) - μια κουταλιά γλυκού 3 φορές την εβδομάδα
Potassium nitrate (σκόνη) - προς το παρόν μια κουταλιά γλυκού 1 φορά την εβδομάδα. μόλις σταντάρω τις συνθήκες θα το βάζω μόνο όταν χρειάζεται
Fleet enema για τα φωσφωρικά - όταν και όσο χρειάζεται για να έχω φωσφωρικά (συνήθως 0.4ml μια φορά την εβδομάδα - δέκα μέρες)
Iron seachem - 1ml την εβδομάδα
Φώτα 3 x 21 watt (2 x flora glo, 1 daylight)
CO2 με 2λιτρη φιάλη χωρίς controller, ρυθμισμένη στις 2-3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο
Φαγητό; Ότι περισσεύει από το τραπέζι ή τους δίνω λεφτά και τρώνε έξω τα παλιόψαρα χε χε χε. Dr Bassler's granules, spirulina flakes, tetra delica & tetra brine shrimp
Μέχρι τώρα δουλεύει αλλά θα πρέπει να περιμένω κάνα μήνα ακόμα για τα πραγματικά αποτελέσματα γιατί πέρασαν μόλις 10 μέρες από το οριστικό καθάρισμα του ενυδρείου και το νεό setup.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01634 seconds with 11 queries