Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 14-01-07, 18:32
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Να πω μια γνώμη κι εγώ αν και δεν είχα ποτέ ιγκουάνα? Δεν βλέπω κάτι κακό στο να αποτρέπεις τον κόσμο να τα αγοράζει. Για να φέρω και ένα ψαροπαράδειγμα, είναι περίπου σαν να αποτρέπεις κάποιον από το να αγοράσει oscar, frontosa & pangasius. Πόσα από αυτά έχουν τελικά τις συνθήκες που τους χρειάζονται?

Όσο για τα χάδια... Πρόσφατα είδαμε και λιοντάρι που ζητάει χάδια. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρουμε λιοντάρια στα σπίτια μας?

Κάπου εδώ μπαίνει και ένα ηθικό ερώτημα σχετικά με το κατά πόσο είναι σωστό γενικότερα να έχουμε άγρια ζώα στα σπίτια μας (το οποίο πιθανά θα κατέληγε στο οτι κακώς έχουμε και τα ψάρια, οπότε είναι μεγάλη κουβέντα...)

Για να καταλήξω, δεν είμαι ενάντια σε όσους έχουν τις γνώσεις και την υπευθυνότητα να κρατάνε τα ιγκουάνα σε σωστές συνθήκες. Απλά σκέφτομαι και όλους αυτούς που δεν το κάνουν. Έχετε σκεφτεί πόσα από αυτά που πωλούνται ζούνε και μάλιστα καλά? Μήπως τελικά όντως το καλύτερο θα ήταν απλά να μην είναι διαθέσιμα για κατοικίδια?
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01384 seconds with 11 queries