Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 03-12-13, 00:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Me too.
Το λαστιχο της εξαγωγης του νερου δεν με ενδιαφερει και τοσο (αν και το αδειαζω κι αυτο).
Σε αυτο προσεχω μονο να εχω καποιο προστατευτικο να μη ρουφηξει κανενα ζωντανο, και προσεχω ιδιαιτερα μονο οταν ειναι να βγαλω νερο απο το ενυδρειο για καθαρισμο υλικων φιλτρου.
Για το λαστιχο της εισαγωγης του νερου της αλλαγης τα ειπα.

Το πιο "δυσκολο" ειναι στο μεγαλο ενυδρειο, που το λαστιχο εξαγωγης και εισαγωγης ειναι το ιδιο και μονιμα συνδεδεμενο στο φιλτρο για ευκολη αλλαγη. (δεν μπορω να το ξεβιδωνω απο τη βανα καθε φορα κλπ)
Απλα το στραγγιζω καλα (ειναι διαφανες και βλεπω μεσα) και δεν εχει παρουσιαστει ποτε προβλημα.
Εξαλλου πριν βαλω νερο, πρωτα βγαζω. Αυτο το ξεπλενει καλα.
Μια φορα το χρονο του περναω και ενα καθαρισμα με διαλυμα χλωρινης νερου να γινει καινουριο και τελος.
Με το διαφανες αλφαδολαστιχο μπορεις και ελεγχεις γενικα την κατασταση,
Αυτο που πρεπει να φοβαται καποιος ειναι τα λαστιχα ποτισματος που δεν φαινονται εσωτερικα.
Με αυτα τα λάστιχα αλλάζω νερό σε 3 ενυδρεία, πριν και μετα την εξαγωγή η αντλια εξαγωγής πλένεται με νερο βρύσης, όταν μπαινει στο μικρο που έχω και γαρίδες cherry εχω σακουλάκι από τούλι που μπαινει μεσα η αντλια, όταν και αν γεννήσουν οι γαριδες θα μπει σε καλτσον, το μεγάλο ειναι με ροδόστομους που δεν υπάρχει κίνδυνος και στο χρυσοψαράδικο δεν το συζητάμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries