Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 12-04-12, 14:13
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Μαλλον δεν ειναι αλγη, Ειναι μια γλιστα πανω στην οποια αποικουν τα βακτηρια.
Μη κανεις τιποτα, ασε το ενυδρειο να τρεχει κανονικα.

Μαλλον καλο θα ηταν να κανεις μια σωστη αλλαγη νερου 50% (με αντιχλωριο και κοντινη θερμοκρασια) μια μερα πριν το μπολιασμα, γιατι δε ξερουμε τι εχει γινει στο νερο τελικα.
Θα χαθεί η γλίτσα όμως.....πειράζει?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν μπολιασεις, πρεπει να παρεχονται αμεσα ρυποι μετα.
Μη γινει το ιδιο λαθος.
Αναλογα την ποιοτητα και ποσοτητα μπολιου μπορεις να βαλεις και ποσoτητα ψαριων.
Καλο ειναι αν δεν εισαι σιγουρος να ξεκινησεις χαλαρα με λιγα ψαρια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
μπολιασε και ή βαλε ψαρια αμεσως (αριθμος αναλογα την ποσοτητα υλικου μπολιασματος-συνηθως λιγο το μπολι, λιγα τα ψαρια) ή βαλε καλτσακι με τροφες για να τρεφονται τα βακτηρια.
...έχω το Fluval 305 και στο ένα από τα 6 καλαθάκια έχω άνθρακα. Λέω να βγάλω τον άνθρακα και να βάλω στη θέση του το μπόλι. Θα φτάσει σαν ποσότητα ή να βάλω κι άλλο? Είναι σχεδόν ένα φλιτζάνι του τσαγιού σαν ποσότητα...
Τα πρώτα ψάρια που θα ρίξω θα είναι 2-3 puntius denisonii. Συνολικά θα βάλω 5 puntius denisonii, 1 bicolor, 3 synodontis και 1 pleco. Τα πρώτα ψάρια που θα βάλω, σαν αριθμός ιχθυοφόρτισης θα είναι ανάλογος με το ποσοστό του υλικού μπολιάσματος στο φίλτρο μου. Δηλαδή 2-3 ψαράκια = 1/6 ιχθυοφόρτισης = 1/6 βιολογικού υλικού(μπόλι)...σωστά?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries