Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 18-08-12, 00:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε αντί για νέον καρδιναλιους. Εγω έχω καμία 30άρια μαζί με σκαλαρακι χωρίς πρόβλημα.
To ιδιο και ενας φιλος μου καθως και ο delta66 στο ενυδρειο του που το εχω δει (και να τον ευχαριστησω μιας και μου δωθηκε η ευκαιρια, που δεχτηκε να παρει τους καρδιναλιους μου).

Βεβαια τιποτα δεν ειναι απολυτο. Οπως εχουμε πει πολλες φορες ειναι και στον χαρακτηρα καθε ψαριου (μπορει δηλαδη να μην εχουν προβλημα τα σκαλαρια με τα τετρα αλλα ενα σκαλαρι να ειναι πολυ επιθετικο απεναντι τους). Εκει βλεποντας και κανοντας.

Κατι που ειχα διαβασει παλιοτερα απο το tsamisaquarium, ειναι οτι εκεινος ειχε cardinal tetra με σκαλαρια. Ολα ηταν ενταξει και αν δεν κανω λαθος τα ειχε βαλει απο μικρα μαζι και ειχαν συνηθισει μεταξυ τους. Οταν καποια στιγμη θελησε να μεγαλωσει το κοπαδι των cardinal και εβαλε καποια ακομα, τα νεα αμεσως δεχτηκαν τις επιθεσεις απο τα σκαλαρια. Αυτο εκεινος το αιτιολογει ως οτι τα νεα tetra που δεν ηταν συνηθισμενα με τα σκαλαρια, εδειχναν στρεςς, εβλεπαν τα σκαλαρια ως θηρευτες τους και δεν ηταν οπως τα αλλα και αμεσως αυτη την διαφορα την καταλαβαν τα σκαλαρια και γιαυτο επιτεθηκαν. Βεβαια δεν ειναι σιγουρος για αυτο, απλα εικασια κανει.

Ο delta66 απο την αλλη (ας με διορθωσει αν λεω λαθος) εχει βαλει και αλλα cardinal μεσα στο ενυδρειο του αφου υπηρχαν τα σκαλαρια και παλι δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα.

Ριξε μια ματια στα 2 λινκ παρακατω που λενε διαφορα ομορφα πραγματα.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...chwarmverh.htm

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../koinoniko.htm

Απο εκει και περα ομαδα στα tetra κλπ, ειναι απο 8 - 10 ατομα και ανω.

Τα αγγελοψαρα θελουν οντως υψος αλλα πιστευω πως 60 εκατοστα καθαρα, ειναι ικανοποιητικα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02413 seconds with 11 queries