Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-04-11, 18:37
Το avatar του χρήστη Markos145
Markos145 Ο χρήστης Markos145 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Sump με 30ευρω!

Στο μικρο μου ενυδριο(54λ) με γκαπι και καποια ασπονδυλα ειχα ενα προβλημα με το εσωτερικο φιλτρο.Το φιλτρο ειχε τεραστια ροη για τα λιτρα του ενυδριου μου και προσπαθουσα με διαφορους τροπους να περιορησω τη ροη του.Ειδικα μετα απο καθαρισμα του φιλτρου το ενυδριο γινοταν πλυντηριο.Το φιλτρο ηταν αυτο http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT700.htm Με 690λ ροη φανταστητε τι γινοταν στο ενυδριο.Απο την αλλη ηθελα να το ξεφορτοθω γιατι μου ετρωγε χωρο μεσα στο ενυδριο και λιτρα.Κανοντας μια ερευνα αγορας για καποιο εξωτερικο φιλτρο που να μην εχει μεγαλη ροη αλλα να εχει και βιλογικα υλικα ειδα οτι κατω απο 70ευρω δεν ηπηρχε τιποτα.Μετα απο μια σηζητιση με ενα φιλο για το πως μπορει να κανει ενα εξωτερικο κουτι για να βαζει τιφρη και καπιο κυκλφορητη να στελνει το νερο μου μπηκε η ιδεα για την κατασκευη του sump.Εχοντας το φιλτρο που προανεφερα με χαρακτηριστικα 690λ και μανομετρικο 1.25 το χρησιμοποιησα σαν αντλια χωρις τον καδο του.Πιο μπροστα ειχε γινει το τεστ μεσα σε ενα κουβα στην μπανιερα για να δω αν πραγματικα ισχυουν αυτα που γραφει η αντλια του και αφου εμεινα ευχαρηστημενος με την ροη που ανεβαζε στους 70 ποντους ειπα να ρωτησω ποσο θα εβγαιναν τα τζαμια για την κατασκευη ενος sump.Κανοντας το σχεδιο του sump για τον χωρο που ειχα πηγα στο τζαμτζιδικο της γειτονιας μου να ρωτησω για το κοστος των τζαμιων.Το sump θα ειχε διαστασεις 15μικος,30πλατος και 50υψος ετσι βολευε να γινει για τον χωρο που ειχα στενο και ψιλο.Το κοστος των τζαμιων μαζι με τρια χωρισματα ηταν 15ευρω με 4χιλ. παχος γιαλιου.Η συλικονη κοστησε 4.5 ευρω για ενυδριακη χρηση εγραφε.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0161.jpg
Εμφανίσεις:  389
Μέγεθος:  37,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0160.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  38,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0162.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  43,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02083 seconds with 12 queries