Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 05-09-06, 09:30
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Γιάννη, ίσως θα βοηθούσε (εσένα να γλιτώσεις λεφτά) αν δεν τους έλεγες ότι θέλεις τα τζάμια για ενυδρείο..... έχουν δει πολλά τα μάτια μου.
Δεν συμφωνώ …
Άμα δεν διευκρινίσει γιατί τα θέλει ο τζαμάς μπορεί να μην δώσει την απαραίτητη σχολαστική προσοχή στο κόψιμο και στο τέλος να υπάρχουν απόκλισης στης άκριες …
Για να μην αδικούμαι και τους επαγγελματίες θα σας πω την δική μου εμπειρία …
Για ενυδρείο 100x50x50 έπαιρνα τιμές για 10αρια τζάμια …
Αρχικά έβρισκα κάτι 200 αριά ευρώ …
Κάπου είχα βρει και 150 …
Τελικά βρήκα έναν που ενώ του είπα ότι είναι για ενυδρείο μου είπε 70 …
Μαζί με κάτι κόντρες μετά έφτασε τα 80 …
Τα παρήγγειλα … και όταν τα πείρα σπίτι και άρχισα να τα κολλάω …διαπίστωσα ότι σε μερικά κομμάτια υπήρχαν απόκλισης της μίας από τις άλλη πλευρά ακόμα και 8 χιλιοστά …
Τελικά αναγκάστηκα και χρησιμοποίησα αλουμηνόγωνίες για να δώσω σταθερότητα … «όσο και αν μερικοί σοφοί εδώ μέσα θα διαφωνήσουν με αυτό …»

Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής …
Όταν κάποιος θέλει ένα τζάμι για γενική χρήση π.χ. για ένα παράθυρο … ή για να μπει πάνω από ένα τραπεζάκι κτλ κτλ … η απόκλιση του 0,8 ή 0,5 εκατοστών στα 50 ή 60 δεν είναι τραγική …
Όταν μιλάμε για ενυδρείο όμος παίζει πολύ ρόλο …
Περιττό να πω βέβαια ότι όσο ποιο μεγάλα τα τζάμια τόσο ποιο εύκολο είναι να υπάρχουν τέτοιες αποκλίσεις ή πόσο ποιο δύσκολο είναι να μην υπάρχουν …
Θέλω να πιστεύω λοιπόν ότι οι διαφορά στις τιμές έχουν να κάνουν με αυτό …
Το πόσο σχολαστικό και επίπονο είναι το κόψιμο των τζαμιών …

Τουλάχιστον άμα είναι σωστός επαγγελματίας και του έχεις τονίσει ότι τα θές για ενυδρείο … άμα κάτι δεν πάει καλά στο κόψιμο ενός τζαμιού μπορείς να του το πάς πίσω και να του απαιτήσεις νέο …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01571 seconds with 11 queries