Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 03-12-07, 20:46
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παιδιά να είστε καλά.
Το ενυδρείο από τα μέσα Νοεμβρίου υφίσταται κάποιες αλλαγές στον πληθυσμό του και ελαφρώς στο aquascaping.
Έχω δώσει τα labeotropheus (ο κυρίαρχος αρσενικός μεγαλώνοντας εξελισσόταν σε μεγάλο ταραξία για τα γούστα μου) και έχουν προστεθεί τρία cynotilapia afra (από έξι που πήρα και μάλλον ήταν όλα αρσενικά δυστυχώς).
Επίσης οι τελευταίοι κάτοικοι που μπήκαν ήταν πέντε μικρά ζωηρλα και πολύ κοινωνικά iodotropheus sprengerae.
Οι valisneries έχουν φάει τον τόπο, το ενυδρείο έχει γεμίσει με δρομείς. Όσο για το κερατόφυλλο απλά το αφαίρεσα κάποια στιγμή, ούτως ή άλλως δεν μου πολυάρεσε στο malawi απλά ο μόνος λόγος που το έβαλα για κάποιο διάστημα ήταν για να καταπολεμήσω για λίγο την άλγη που δεν ήθελα να αυξηθεί παραπάνω από ένα όριο.
Θα βγάλω καινούργιες φωτογραφίες τις γιορτές που θα έχω λίγο χρόνο όπου θα φαίνονται και οι νέοι κάτοικοι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιο μπραβο
θα ηθελα να σε ρωτησω μονο καποια πρακτικα πραγματα (οποιος ξερει μπορει να μου απαντησει οχι μονο ο Ανδρεας)
πιστευεις οτι εχει νοημα τοσες πολλες λαμπες για μερικες βαλισνεριες; (εννοω οτι τα Μαλαουι δεν εχουν τις αναγκες των φυτεμενων που ειναι ζουγκλα, απλα τις ειχες και τις τοποθετησες η χρειαζονται πραγματικα

ποσα κιλα ειναι οι πετρες σου; τι εβαλες κατω απο την αμμο;

το φοντο ειναι καλο; το προτεινεις σε αντιστοιχο ενυδρειο; για το ριο240 ποσα κομματια χρειαζονται ξερεις;

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
Φίλε orck τώρα είδα το μήνυμα σου sorry. Σου απαντώ αμέσως
Για τις λάμπες δεν είναι τόσες πολλές όσες πιθανώς φαίνεται από την πρώτη εντύπωση. Πάντως συμφωνώ ότι στο malawi δεν χρειάζεται ιδιαίτερα υψηλός φωτισμός (watt). Στο ενυδρείο έχω τις δύο βασικές (που αλλάχτηκαν με arcadia) είναι Τ8 και λειτουργούν περίπου για ένα 6ωρο - 7ωρο, επίσης υπάρχει η marine που απλά ανάβει για μία ώρα (σαν μεσημέρι).
Οι υπόλοιπες λάμπες σχετίζονται με την προσομοίωση της αυγής και του σούρουπου καθώς και για ένα διάστημα moonlight.
Οι πέτρες είναι ανάμικτες αληθινές και ψεύτικες (απλά δεν ξεχωρίζουν ποιες είναι ποιες γιατί όλες περάστηκαν με χονδρόκοκκη άμμο που κόλλησε επάνω τους με σιλικόνη). Δεν υπάρχει ιδιαίτερο βάρος και πάντως όχι παραπάνω από 50 κιλά και μπήκαν πριν την άμμο. Απλά πρώτα μπήκαν μικροί κύβοι γρανίτη και επάνω κάθησαν οι καλές πέτρες για να μην χαραμιστούν και αυτό δημιούργησε κι άλλες σπηλιές χαμηλά μέσα στις πέτρες. Όλες οι ψεύτικες τρυπήθηκαν και δημιουργήθηκαν κι άλλες σπηλιές.
Κάτω από την άμμο έβαλα φελιζόλ αγορασμένο από το Praktiker είναι σχετικά λεπτό (0,5 εκ) και είναι ένας τύπος που χρησιμοποιείται
για ψευδοοροφές και βγαίνει σε συσκευασία 6 νομίζω τεμαχίων 50χ50 εκ, και θεωρώ ότι είναι μακράν η καλύτερη επιλογή.
Για μένα το φόντο της juwel μου αρέσει πολύ (O klaz βέβαια δεν συμφωνεί ) έχει σε μήκος 45 και 60 εκατοστά οπότε για το ΡΙΟ240 θέλεις δύο.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas301 : 03-12-07 στις 20:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04128 seconds with 11 queries