Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #69  
Παλιά 26-05-14, 18:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Θα επρεπε και ευχομαι να μη καταλαβεις ποτε γιατι.
2. Γουστα ειναι αυτα. Αν τα ψαρια σου ειναι αλτες, βαλε διχτυ γυρω γυρω.
3. Πρεπει? Δεν το λεει πουθενα
4. Αν ειχες ξεκινησει να στηνεις τη θερμανση σε σωστο χρονο δεν θα χρειαζοταν το "αμεσα". Και εσυ δεν δικαιολογησαι, αφου εισαι παλιος και το θεμα της ψυξης, το εχεις διαβασει εδω και χρονια.
5. Εχεις δοκιμασει καποιο απο τα δυο?

Τα δικα μου τωρα
1. Δεν εχει ακριβεια στη ρυθμιση θερμοκρασιας. (οπως δεν εχουν και οι θερμαντηρες. Τους βαζεις στους 25, αλλα δεν ξερεις αν ειναι 25. Κοιτας το θερμομετρο)
2. Δεν εχει ενδειξη θερμοκρασιας. Ουτε καν χονδρικα ανα 1C (οπως δεν εχουν και οι θερμαντηρες)
3. Δεν ελεγχει και θερμανση.
4. Δεν ξερουμε ποση ψυκτικη ικανοτητα εχει (βαση cfm ροης αερα κλπ το πιθανοτερο εκ κατασκευης και στησιματος -λοξο και μακρυα απο το νερο- ειναι να μη κανει τιποτα σημαντικο - τωρα ειδα να λεει οτι κατεβαζει 2-4C, αλλα δεν λεει σε πολλα λιτρα ενυδρειο μπορει να ισχυει μονο για 40 λιτρα ενυδρειο. )
5. Θελει ανοιχτο ενυδρειο. (κι αν ειναι τα ψαρια αλτες .... )
6. Σε κανα-δυο χρονια που θα θελει αλλαγη αισθητηρα, τι θα κανεις?

Κι ολα αυτα στην ιδια τιμη περιπου με ενα stc + τροφοδοτικο + ανεμιστηρια που δεν εχει τα παραπανω μειονεκτηματα.
Oσον αφορα τα δικα μου 5:

1) Και εγω ελπιζω να μην το καταλαβω...(αληθεια τι παιζει να συμβει?)
2) Δεν το καταλαβα αυτο για τους αλτες...(το ενυδρειο δεν θα ειναι ανοιχτο)
3) Ναι, δεν το λεει πουθενα, γιαυτο ειπα και το ''μαλλον''.. ετσι μου ειπαν στο μαγαζι αλλα οκ....
4) Στα προηγουμενα ενυδρεια ειχα ανεμιστηρακι με χρονοδιακοπτη, τωρα ειπα να το κανω με controller για μεγαλυτερη ακριβεια.
5) Ποτε κανενα απο τα 2.

Στα δικα σου 6 τωρα:

1) Ενταξει, οπως και με τον θερμοστατη, ετσι δεν μπορω και εγω απο τη χρηση να καταλαβω τι εννοει οταν λεει πχ 26 (για παραδειγμα αν βαζω εγω 26 και αυτο κραταει το νερο τους 24, ανεβαζω και βλεπω και καποια στιγμη το βρισκω...αν και μπορει να μετραει οκ. Ο θερμοστατης μου πχ ειναι μαρκας wave χωρις κουμπι για καλιμπραρισμα και μετραει σωστα το νερο με βαση την ενδειξη 2 θερμομετρων).
2) Οντως δεν εχει.
3) -
4) Δεν θα χρησιμοποιησω τους μαμα ανεμιστηρες του ωστε να εχουν τετοια κλιση και να εχουν αυτη την αποσταση. Ενημερωτικα, βγαζει 3 μοντελα με ανεμιστηρες (cooler 100, 200, 300) και το καθε ενα το επιλεγεις αναλογα με τα λιτρα σου. Θα βαλω μετα λινκ.
5) Γιατι θελει ανοιχτο ενυδρειο? Εγω αλλα ανεμιστηρακια θελω να βαλω στο καπακι
6) Θα κλαιω... Αμα χαλασει παιρνω stc 1000.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01692 seconds with 11 queries