Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 22-09-10, 00:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν υποθέτω ότι όταν λες ζεβράκια εννοείς τα brachydanio rerio και όταν λες ινδιανάκια εννοείς τα hyphessobrycon serpae.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι στα λίτρα αυτά θα ήταν καλύτερα να κρατήσεις ένα από τα δύο είδη, να φτιάξεις μεγαλύτερη ομάδα 10-12 ατόμων και να δώσεις στο ενυδρείο ένα βιοτοπικό προσανατολισμό (ασιάτικο ή νοτιοαμερικάνικο). Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο καθώς τα δύο είδη θεωρούνται "ειρηνικά" και κατάλληλα για κοινωνικό ενυδρείο (ίσως τα τέτρα θέλουν ένα κλικ πιο όξινο και μαλακό νερό από τα ντάνιο). Απλώς εγώ θεωρώ ότι τα λεγόμενα κοινωνικά ενυδρεία, ένα παρωχημένο είδος ενυδρείου ενώ αν στήσεις ένα βιοτοπικό species tank νομίζω θα χαρείς καλύτερα τις συμπεριφορές των ψαριών σου.
Σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια που αποφάσισες να επιμεληθείς τη σύνθεση των ψαριών σου και να προσαρμόσεις το στήσιμο στις ανάγκες τους
Συμφωνω

@ emma
Να επισημανω οτι ουτε ο CΑΕ (Gyrinocheilus aymonieri), που δεν σε ειδα να εχεις ενδοιασμους, ειναι καταλληλος για το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01827 seconds with 11 queries