Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 13-03-08, 22:24
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Χοντρέ μου φίλε...μην πελαγώνεις με μια άλγη...δεν έγινε και τίποτα ρώτα και μας.....τους αλγοκαλλιεργητές Η τριχοειδής είναι σχετικά εύκολη...με μια παλιά οδοντόβουρτσα την τσακώνεις κάπου και μετά τη γυρνάς σα να ξηγιέσαι μακαρονάδα (ξέρεις φαντάζομαι τον τρόπο).
Ένας γενικός μπούσουλας στην αναλογία φωσφορικών - νιτρικών είναι 1 - 15 (έχω γίνει κουραστικός με αυτό αλλά δουλεύει). Η έλλειψη νιτρικών είναι όντως πρόβλημα (σε συνδυασμό με την αύξηση άλλων παραμέτρων όπως τα φωσφορικά - ακόμα και σταθερά να είναι τα φωσφορικά σου η παντελής έλλειψη νιτρικών είναι πρόβλημα). Αν το πράσινο σφουγγαράκι είναι ειδικό για την απομάκρυνση νιτρικών...ΠΕΤΑ ΤΟ. Όσο για τεστ εγώ παίζω με SALIFERT για PO4 & NO3 μόνο. Σίδηρο, μαγνήσιο, ασβέστιο κτλ δεν μετρώ. Η λίπανση μου ακολουθεί μια συγκεκριμένη ρουτίνα και από καμιά φορά προσθέτω κάτι αναλόγως της ανάπτυξης (λίγο μαγνήσιο) ή των μετρήσεων (fleet enema ή νιτρικό κάλιο). Αν μιλάς για μαύρη τριχοειδή BBA δοκίμασε και με οξυζενέ ή SAE που υποτίθεται ότι είναι και λιχουδιά γι αυτά. Αλλά να ξέρεις ότι πρόκειται για δυο διαφορετικές άλγες και δημιουργούνται κάτω από διαφορετικές συνθήκες.

Αν οπωσδήποτε θέλεις να κάνεις κάτι για την άμεση εξαφάνιση οποιασδήποτε άλγης τότε....PROTALON αλλά παίζει χημεία και δε ξέρω αν σου αρέσει κάτι τέτοιο
__________________




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01818 seconds with 11 queries