Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-03-08, 16:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Τριχοειδής άλγη

Καλημέρα σε όλους!

Όπως λέει και ο τίτλος.. μέρα με τη μέρα, γεμίζω με τριχοειδή άλγη! Κάτι που μάλλον το περίμενα, γιατί στο ενυδρείο δεν υπάρχει ακόμη καμία σωστή ισορροπία.. Να γίνω συγκεκριμένος:

- Το ενυδρείο τρέχει από το τέλος του Δεκέμβρη του 07. Πριν από 1 μήνα περίπου το άδειασα και άλλαξα εκείνο το απαίσιο κόκκινο χαλίκι που είχα με Seachem Flourite. Ένας πρώτος πιθανός λόγος, λοιπόν, όπως λέει και στο Γη&Υδωρ είναι ο συνδυασμός του πλούσιου σε θρεπτικά συστατικά υποστρώματος με τα λίγα φυτά που είχα.. Οπότε σταδιακά προσθέτω όλο και περισσότερα.. (Παρένθεση εδώ: Juwel 70άρι, έχω τώρα μέσα Ludwigia, Limnophila, Crinum, Anubia, Hygrophila, Echinodorus, Ceratophyllum, Java Moss)
Όσο περνάει ο καιρός τα φυτά αυξάνονται, οπότε το πρόβλημα αυτό θα πρέπει σιγά σιγά να μειώνεται.

- Μία βδομάδα μετά την αλλαγή, έριξα λίγο υγρό λίπασμα της JBL (λάθος μου μεγάλο προφανώς..), δεν το ξανάκανα από τότε, πάντως αυτή ήταν και η στιγμή που η άλγη πρωτοεμφανίστηκε.. Επί τη ευκαιρία, πότε να ξεκινήσω λίπανση? Να πάρω κάποιο τεστ? Τι να μετρήσω?

- Διπλασίασα το φωτισμό (έβαλα 2η λάμπα), και έχω τώρα μία Sera Plant Color (14.00-1.00, 12 ώρες) και μία Sera Tropical (15.00-21.00, 6 ώρες, το οποίο ξεκίνησε από 4 ώρες και αυξάνει σταδιακά, λέω να το φτάσω στις 8-9 ώρες..). Άλλος ένας λόγος λοιπόν για την εμφάνιση άλγης.. Που όμως δε θέλω να την κλείσω τη 2η λάμπα, την προχωράω πάρα πολύ αργά, μέχρι να καταλήξω να έχω καλό φωτισμό και να ισορροπήσουν τα πράγματα εκεί..) Να σημειώσω εδώ ότι έχω CO2 της Nutrafin.

- Οκ, τα παραπάνω υποθέτω ότι θα ισορροπήσουν κάποια στιγμή.. Το βασικότερό μου πρόβλημα είναι το εξής: έχω με υγρά της Sera, ΝΗ4=0, ΝΟ2=0, ok αυτά, αλλά και ΝΟ3=0! Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί! Μήπως τα NO3 καταναλώνονται από τα φυτά? Δύσκολο με βάση αυτά που διαβάζω εδώ μέσα.. Τα ψαράκια μου δεν είναι και λίγα (μετά από κάποιες απώλειες, έχω 6guppy, 2molly, 3platy, 1ροδόστομο, 3 καρδινάλιους & 1 apple snail - μη μου πείτε για τη σύνθεση, τα ξέρω..).. Μήπως τα νιτρικά καταναλώνονται από το πράσινο σφουγγαράκι απονιτροποίησης που έχει η Juwel στο φίλτρο της? Να το βγάλω ίσως?

Φοβάμαι μήπως έχω πολλά φωσφορικά, και κακή αναλογία με τα νιτρικά, και αυτό ενισχύει την άλγη σε βάρος των φυτών. Το απόγευμα θα περάσω να πάρω το σχετικό τεστάκι.. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από υπομονή? Μήπως πρέπει να μετρήσω PO4 και να προσθέσω μετά ΚNO3 για να φτάσουν σε μια σωστή αναλογία? Παίζει κάτι τέτοιο?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02040 seconds with 11 queries