Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 27-10-14, 19:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα ανοιξα το θεμα γιατι ψαχνοντας και στο φορουμ ειδα πολλες παλιες,πολυ παλιες..., συζητησεις οπου ελεγαν μεν δεν γινεται αλλα επικεντρωνονταν μονο στο θεμα της διατροφης που πολλες φορες εχουμε πει οτι σε μεγαλο βαθμο λυνεται ενω εχουν ξεπεραστει και οι αποψεις σχετικα με τα αποκλειστικα φυτοφαγα ή σαρκοφαρα ψαρια.και η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να τα ξεχωρίζουμε σε κυρίως φυτοφάγα, κυρίως σαρκοφάγα και παμφάγα
Αν προσπαθησω να συνοψισω λοιπον ,λετε οτι ναι μεν γινεται αλλα με συγκεκριμενους περιορισμους χωρου και ειδων και χωρις να ειναι βεβαιος κανεις σας οτι εχει να κερδισει κατι απο την συγκατοικηση αυτη,αν και αυτο μαλλον ειναι υποκειμενικο..εγώ πιστεύω ότι εκτός από την υποκειμενική μας κρίση πρέπει να προσπαθούμε να πάρουμε υπόψη και τη γνώμη των ψαριών ....δεν θα μας την πουν βέβαια αλλά ας προσπαθήσουμε να σκεφτούμε τι είδους παρέα θα ήθελαν σε ένα κλειστό και περιορισμένο χώρο σαν το ενυδρείο μας?.....,τα λεω σωστα?
Τωρα που εχω αλλο ενα προβληματισμο,αν ειναι απαγορευτικη η συγκατοικηση ειδων απο διαφορετικες λιμνες(μονο malawi εχω ετσι..γενικα μιλαω..) να ανοιξω αλλο θεμα ή να το συζητησουμε εδω με γενικο τιτλο 'Δογματα και αφορισμοι' ?
Ωραίο θέμα συζήτησης
Εγώ σαν αρχάριος όσον αφορά τη γνώση της συμπεριφοράς και των αναγκών των ψαριών αλλά
με αρκετά χρόνια εμπειρίας στην ταλαιπωρία και τη θανάτωση τους σαν χομπίστας, θα σου πω τη γνώμη μου.
Αφού το δοκίμασα,βεβαίως με ψάρια που θέλουν τις ίδιες παραμέτρους νερού, κατέληξα ότι, για να μπορέσουν όσο το δυνατό να μας δείξουν την ξεχωριστή φυσιολογική τους συμπεριφορά, να έχουν υγεία, σωστή ανάπτυξη, ωραία χρώματα, μακροημέρευση, αναπαραγωγές κλπ να τα φιλοξενούμε σε ενυδρείο βιοτοπικής προσέγγισης (*).
Το παραπάνω είναι η άποψη μου και συγνώμη αν θεωρηθεί "δόγμα ή αφορισμός"


(*) Λέω "βιοτοπικής προσέγγισης" και όχι "βιοτοπικά" γιατί θεωρώ ότι ένα ενυδρείο πχ που είναι απόλυτη φωτογραφική αποτύπωση ενός τμήματος μιας λίμνης και πχ σε ένα διαγωνισμό "Βιοτοπικού ενυδρείου" να πάρει την πρωτιά, να μην είναι απαραίτητα και σωστό κατά τη γνώμη μου, γιατί δεν παίρνει, ούτε μπορεί να πάρει, υπόψη του τις συνθήκες του βιότοπου λίγα μέτρα ή χιλιόμετρα πιο πέρα.
Ας το κάνω πιο συγκεκριμένο με ένα παράδειγμα: ένα ενυδρείο Malawi που προσπαθεί να αποδώσει τον βιότοπο των mbuna με τη λογική του "βιοτοπικού" θα έπρεπε να έχει τα ψάρια, πέτρες και άμμο. Εγώ που "προσεγγίζω βιοτοπικά" θα είχα και φυτά, που μπορεί να βρίσκονται σε άλλη ζώνη της λίμνης αλλά πιστεύω ότι είναι απαραίτητα στην φυσικοχημική ισορροπία του κλειστού μας υδάτινου οικοσυστήματος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01729 seconds with 11 queries