Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 29-07-14, 23:16
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

Silve992 καλησπερα φιλε μου! Ευχομαι το χομπι του ενυδρειου να σε κανει χαρουμενο, δημιουργικο και καλυτερο ανθρωπο!
Ομως απ οτι καταλαβαινω εισαι ακομη στην αρχη ως εμπειρια σωστα! (μην ανησυχεις κι εγω ειμαι)!
Μπορω ομως να σου πω τις παρατηρησεις μου? 1ον θα ελεγα αρχικα μη δωσεις χρηματα σε λιπασματα, τρελες αντλιες κτλ. Αν βαλεις μονομαχο και αρλεκινους θα σου προτεινα καλυτερα να δωσεις χρηματα για μια οσμωση πρωτα, ή σε μερικα βιβλια ή σε χρονο διαβασματος στο internet παρα να αγορασεις το οτιδηποτε ή να μπεις στη διαδικασια να τρεξεις να βρεις και να συντηρεις grindal λογου χαρη!
Mε μια απλη τροφουλα και ο μονομαχος αλλα και οι αρλεκινοι θα ειναι μια χαρα!
Επισης ο μονομαχος στα 100 λιτρα ακομη και αν του εχεις πολλες κρυψωνες θα βρει και θα σκοτωσει τις θηλυκες! Υπαρχει διαδικασια στο πως θα του κανεις τοκονε με τις κυριες! Βεβαια καθε ψαρι ειναι διαφορετικο και υπαρχει και η περιπτωση να τα πανε "καλα" αλλα για μενα ειναι ρισκο, το εχω δοκιμασει στα.. 260 λιτρα, δεν πετυχε!
Οσον αφορα τα ξυλα.. σιγουρα σου πουλησαν στο pet ξυλα για ενυδρεια ή μηπως σου εσπρωξαν ξυλα για terrarium? Εχει συμβει περιπτωση τετοια και τρεχει ο κατοχος του ενυδρειου και δε φτανει!!
Εβαψες τη πλατη του ενυδρειου..! Γιατι? μπορουσες να κολησεις μια μαυρη μεμβρανη ή να βαλεις οτι αλλο χρωμα γουσταρεις..! Νομιζω εκανες τσαμπα κοπο με κινδυνο να.. μη δεις τη σταγονα που επεσε μεσα στο ενυδρειο για παραδειγμα..!!
Ο ανθρακας δεν ειναι απαραιτητο να βγει.. αλλα για να μην ανοιξω debate απο το πουθενα τωρα θα σου πω οκ βγαλε τον!
Α! Θα το ξεχναγα..!! Μιας και ξεκινας νεο ενυδρειο τωρα, βρες ευκολα φυτακια (Ανουμπιες,Βαλισνεριες, Φτερη Ιαβας, Κρυπτοκορυνες) αγορασε καλο υποστρωμα (π.χ φλουριτη) και μετα απο καιρο μπαινεις στη διαδικασια να ξοδεψεις χρηματα ΚΑΙ για λιπασματα! Μην μπλεξεις ΚΑΙ με αυτο! Κρατα τα πραγματα απλα και με το καιρο αλλαζεις προσθετεις μαθαινεις!
Φιλικα παντα και καλη αρχη!!!!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01871 seconds with 11 queries