Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 02-01-15, 13:44
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλημερα χρονια πολλα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.
Ειμαι ακομη σε σταδιο δοκιμων ,την πιεση παντως την εχω ρυθμισει ειναι σταθερα στο 1.5 bar σταθερα(ανεβηκε ο.3bar μετα απο μια ημερα)
Χρησιμοποιησα τον τροπο του pagokofti και συγκεκριμενα χωρις σωληνακι στο Β μπουκαλι και την σοδα σκετη(εχει υγροποιηθει ολη παντως μετα απο 4 ημερες που σημαινει τραβηξε αρκετο κιτρικο).Νομιζω παντως οτι το λαθος μου τις πρωτες φορες ηταν οτι πιεζα πολλες φορες το Α μπουκαλι μεχρι να ανεβασει πιεση καιτην βαλβιδα την ανοιγοκλεινα 2 φορες περιπου αν θυμαμαι καλα οποτε τραβουσε ολο το κιτρικο γρηγορα.
Αυτη την φορα με την "ξερη" σοδα πιεσα μια φορα το Α μπουκαλι και ανοιγικλεινα την βαλβιδα μεχρι να πιασει πιεση 1 και κατι bar οποτε και το αφησα.Σημερα ειναι η 5η μερα με 24 ωρη ροη και με φυσαλιδες 1/sec περιπου.Υπολογιζω να μου βγαλει κανα 20 μερο περιπου,περιμενω και difuser με ενσωματομενο counter 5 ευρω απο china καθως αυτο που χρησημοποιω δεν "σπαει" ικανοποιητικα την φυσαλιδα.
Φιλε pagokofti σε λιγο θα παρεις μεταπτυχιακο οπως πας και σε ευχαριστουμε για τις συμβουλες και εναλλακτικους τροπους που προτεινεις και θα τους δοκιμασω καθως θελω να το σταθεροποιησω οσο γινετε ποιο πολυ και με μεγαλυτερη διαρκεια.Θα παραγγειλω απο το ebay και ηλεκτρομαγνητικη να γινει κομπλε(χρησιμοποιω αεραντλια με χρονοδιακοπτη μεχρι τωρα μολις κλεινουν τα φωτα).Να σημειωσω κατι που δεν ανεφερα οτι το ενυδρειο μου ειναι κοινωνικο 86 lt.Εγω το συστημα το αγορασα 14.5 ευρω απο BANGOOD.COM αλλα προς το παρον εχω χαλασει αλλα τοσα στα κιτρικοσοδες μεχρι να βρω την χρυση τομη(μαλλον ακομη δεν την βρηκα).Θα δειξει αλλα συμφωνω και με αλλους οτι η μονη λυση ειδικα για μεγαλυτερα ενυδρεια ειναι η μπουκαλα.Η φωτο εχει τραβηχτει τωρα ενω το μιγμα το εφτιαξα στις 29-12-2014(την δευτερα)με την σταθμη του αρχικα στο μαυρο σημαδι του Α μπουκαλιου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150102_132015.jpg
Εμφανίσεις:  393
Μέγεθος:  39,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01530 seconds with 12 queries