Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 15-05-11, 16:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγινε. Παω να μετρησω και ενος φιλου το στρωμενο ενυδρειο με την αμμωνια και ενημερωνω. Οσον αφορα το special blend το αναγραφει και πανω στο κουτι του nite out 2, οτι αν θελετε και καλυτερα αποτελεσματα χρησιμοποιειστε μαζι και special blend. Οσον αφορα τους ρυπους τωρα, δεν ξερω απο που μπορει να προερχονται...λεω τα ριξω τροφη μεσα παντως να δουμε.

Οταν λες θα καθυστερησει λιγο παραπανω? Εγω πηρα το nite out 2, λογω του οτι λεγαμε οτι βαζεις ψαρι απο τη 2η μερα, οχι οτι θα βαλω αμεσως αλλα οτι θα κανει πιο γρηγορα...εχω και το balance να ριχνω μαζι αν κανει.. Εννοω οτι το special blend λεει οτι προετομαζει το "εδαφος", την επιφανεια δηλ στα υλικα για να την γρηγορη εποικιση της απο τα βακτηρια.
-------------------------
Μολις εκανα τεστ στο ενυδρειο του φιλου μου που τρεχει 2,5 χρονια και εδιξε αμμωνια 0, οποτε νομιζω καλο ειναι το τεστ μου. Τωρα απο που μπορει να μου προερχεται η αμμωνια στο δικο μου αφου δεν ταιζω, δεν ξερω.
Μετρα και το νερο της βρυσης σου για σιγουρα μηπως ερχεται απευθειας απο εκει (σπανια μεν αλλα εχει ξανασυμβει). Παρακαλα να μην ειναι απο εκει γιατι πας για ΑΟ ενυδρειακη/οικιακη (και για ποσιμο).
Το μονο που εχει υψηλο ο φιλος μου ειναι no3 με τιμη 250 mg/l, εχει φτιαξει νερο να κανει αλλαγη σημερα πριν δουμε τα τεστ οποτε θα πεσει το no3 του. Ενυδρειο 180 λιτρων εχει και θα κανει αλλαγη 20 λιτρα..θελει παραπανω? Να κανει παραπανω αμα ειναι. Ξερω οτι πρεπει να ειναι 0-30 mg/l το no3 καλα λεω?
250ppm?
Τι θελει να φτιαξει τερατακια με τρια κεφαλια οσα ψαρια επιζησουν?
Θελει απανωτες μεγαλες αλλαγες νερου (50% καθε 2 μερες) με προετοιμασμενο νερο για 8-12 ωρες με αεραντλια και αντιχλωριο και να εχει ερθει σε σωστη σε θερμοκρασια (πχ μεχρι 6-8 βαθμους πιο δροσερο απο του ενυδρειου για να μη πεσει κατω απο 2-3 βαθμους συνολικα η θερμοκρασια μετα την αλλαγη).
Το νερο να εισαγεται αργα (πχ 45 λεπτα για την εισαγωγη του) για να μην εχουμε αποτομες μεταβολες γενικα στις παραμετρους.
Φυτα φαγανες νιτρικων και φωσφορικων (γιατι θα εχει και απο αυτα φουλ) πχ κερατοφυλλο, pistia stratiotes, egeria densa, hydrocotyle leucocephala κλπ.
Υποψιαζομαι βρωμικο βυθο και φιλτρο γεματο νεκρη οργανικη υλη που οσο και να κανει αλλαγες αυτη θα ανεβαζει παλι γρηγορα τις τιμες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01671 seconds with 11 queries