Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 18-05-08, 22:42
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Να σου ζήσουν τα ερπετα ,ο παπαγάλος και τα ψαράκια σου ,δεν περίμενα να βρώ τόσο παθιασμενο άτομο με τα ερπετά στην Ελλάδα,και μάλιστα να διατηρεί στο σπίτι του και κάποιο φίδι το οποίο μας λες ότι είναι πολύ δηλητηριώδες.Έχω ενα φίλο στη Γερμανία με τον οποίο γνωριζομαστε εδώ και 40 χρόνια ,ο οποιός εργάζεται σε ζωολογικό κήπο στη Γερμανία και είναι προιστάμενος στο τμήμα ερπετων,(κροκόδειλοι ,φίδια και όλα τα σχετικά )και μπορώ να πώ οτι ενθουσιάστικα με αυτά που είδα εκει,βέβαια σε συζητήσεις που κάναμε μου ανέφερε ότι εκτός απο την δουλειά που κάνει στο ζωολογικό κήπο,εχει καθήκοντα ελέγχου διαβίωσης των ερπετών σε Pet shop (κάτι αντίστοιχο που γίνεται και στην Ελλάδα )και ανα πάσα ώρα και στιγμή βρίσκεται στη διάθεση της αστυνομίας για να επέμβει για την περισυλλογή φιδιών που έχουν ξεφύγει,που πολλές φορές είναι και πολύ δηλητηριώδι,και μάλιστα μου ανέφερε ότι απαγορεύεται η εισαγωγή και πώληση δηλητηριωδών φιδιών ως Pet.Πολλά βέβαια απο τα φίδια που έχουν στον κήπο είναι απο κατασχέσεις σε τελωνεία και απο άτομα τα οποία δεν μπορούν πλέον να τα συντηρήσουν.Θα ήθελα να σε ρωτήσω λοιπόν αν και στην Ελλάδα υπάρχει αν ξέρεις κάποια αντίστοιχη νομοθεσία για τα δηλητηριώδη φίδια η και σε αυτόν τον τομέα είμαστε τριτοκοσμικοί και κάποια μερα πάμε εκδρομή και μας δαγκώσει κάποιο φίδι για το οποίο πιθανόν να μην υπάρχει και αντίδοτο στα νοσοκομεία μας. Γιατί όλα καλά και όλα ωραία μακάρι αυτοί που τα αγοράζουν να είναι παθιασμένοι και γνώστες σαν εσένα ,αλλά με τους άσχετους που θα πάρουν ενα δηλητηριώδες φίδι σαν παιχνίδι και όταν το βαρεθούν το αμολησουν τι γίνεται?
__________________
 
Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries