Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 09-04-09, 20:44
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα πάλι.Είχα πάρει μια απάντηση στην ερώτηση μου κατατοπιστικότατη απο τον Andros αλλά για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε.Δεν ξέρω αν το έκανα εγώ κατά λάθος αν και δεν νομίζω να έχω τέτοια δυνατότητα.
Η λίμνη τελίωσε ( το σκάψιμο-διαμόρφωση) και ξεπεράσαμε τα 11.000 l.Αύριο θα βάλω και φωτογραφία.
Τελικά ο Άρης συμφώνησε να προχωρήσουμε με τον εξοπλισμό της sera........
Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις τώρα.
α) Λόγω της πετρώδους συστασης του εδάφους σκοπεύω να βάλω μετά την αμμο και νάϋλον.Κάποια πρόταση-παρατήρηση σχετικά?
μετα την αμμο βαλε και γεωμεμβρανη αφου εχεις πετρωδες εδαφος νομιζω οτι για σενα ειναι απαρετητο. Αλλιως λαινερ του 1cm. Αν και νομιζω με γεωμεμβρανη θα εισαι καλητερα.
β) Διάβασα αρκετά σχετικά με την τοποθέτηση του linex σκέφτομαι όμως αν η κλασική μέθοδος είναι αρκετή ώστε να αποτρέψει τα όμβρια ύδατα να εισχωρήσουν ανάμεσα στο πλαστικό και στο υπέδαφος. τετοια προβληματα θα εχεις αν
α) δεν εχουν κατσει καλα τα χωματα
β) κακης κατασκευει
γ) αν δεν εχεις υπολογιση να αφησεις χωρο για υπερχιλιση
Συμβαίνει εύκολα κάτι τέτοιο και αν ναι έχει επιπτώσεις και τι μπορώ να κάνω για να το εμποδίσω. Ενα σχεδιαγραμα περιπου πως θελεις να κανεις την λιμνη θα βοηθουσε να σου πουμε πολλα ,οπως επισεις και καποια φωτογραφια γενικα του χωρου σου.
γ) Υπάρχει κάποια διάταξη-τοποθέτηση του εξοπλισμού που αναφέρω η οποία να προσφέρει πιο πολλά πλεονεκτήματα απο την εμπειρία σας?(μέγιστη απόδοση-εύκολη συντήρηση)
Ολα εχουν να κανουν με
α) καλο ακριβω εξοπλισμο (και οχι καθε μερα να καθαριζεις φιλτρα)
ή
β) με ενα καλο αυτοσχεδιο φιλτρο που εδω θελει πολυ κοπο.
κατι που εγω δυστηχος σκεφτομαι να κανω και με πιανει πονοκεφαλος το τη δουλια που εχει για να γινει (προσπαθω να κανω οσο γινετε ποιο ευκολος ο τροπος καθαρισμου της λιμνης και να ριξω την τιμη.
θεμα πρακτικοτητας αλλα και τιμης με συμφερει το χειροποιητο. Μιας και μπορεις να αλλαξεις οποτε θες αντλια χωρις μπερδεματα.
Δεν ξερω να σου πω για αντλιες που ειναι για λιμνης γιατι και εγω το ψαχω ακομα.

δ) για φωτισμό σκέφτομαι μπλέ led κάτω απο το νερό μόνο.
Γουστα ειναι αυτα
ε) Οτιδήποτε θεωρείτε ότι θα μπορούσα να κάνω ώστε να αποφύγω λάθη και να βελτιώσω το τελικό αποτέλεσμα αισθητικά και λειτουργικά θα ήταν πολύτιμη συμβουλή για μένα λόγω απειρίας στον τομέα.Ευχαριστώ
-------------------------
τι έγινε ρε παιδιά?
γράφω τίποτα περίεργο και δεν το κατάλαβα?
κανείς?????
Πες μας μεγιστο βαθος λιμνης ( απο τα κυβικα που εγραψες πιστευω θα ειναι μεγαλη).
Εχει δεντρα περιμετρικα της λιμνης?
ΑΝ δεν κανεις υπερχιλιση πρεπει να σκευτεις περιμετρικα η λιμνη πρεπει να ειναι ποιο ψηλα απο το περιβαλοντα χωρο ετσι ωστε σε μια καλη νεροποντη να μην μαζευεις ψαρια που θα εχουν φυγει απο την πλυμηρισμενη λιμνη.

ΒΑΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01929 seconds with 11 queries