Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 14-01-12, 07:17
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Αυτό που έκανα :
1: αλλαγή νερού 50% με καλή σκούπα ενεξαρτήτως εάν έβλεπα κάτι στο βυθό πέρασα σχεδόν από όλα τα σημεία για τυχόν αυγά + καθαρισμός φίλτρων
2:ένα ml ανά 15 λίτρα tremozol ώστε να πιάσει και αυγά και βραγχιοσκολικες αλλιώς όπως λένε οι οδηγίες δεν τα καταπολεμά ( εδώ πήγα οριακά λόγο έλλειψης φαρμάκου αλλιώς θα του έριχνα και κάτι παραπάνω )
προσθήκη αεραντλίας όπως και το ένα φίλτρο από τα δυο , η έξοδος εκτος νερού ώστε να προκαλεί ανατάραξη στο νερό .
3) παρακολούθηση για 6 ώρες ,
όπου σε περίπτωση που δημιουργηθεί ασπρίλα στο νερό να προβώ σε αλλαγή ( εδώ ανά μισάωρο έριχνα και έναν υπνάκο μιας και το όλο project κράτησε 24 άωρο )
4)αλλαγή νερού 80 % με πάρα πολύ καλή σkούπα + καθάρισμα στα φίλτρα
5) υπομονή 2 ώρες για να συνέλθει το σύστημα και ποιο πολύ τα φίλτρα
6) αλλαγή 80-90 % αλλαγή νερού με παρα πολύ καλή σκούπα
για πιθανόν αυγά + καθάρισμα φίλτρων και προσθήκη άνθρακα στο ποιο μικρό φίλτρο
7)έλεγχος με μετρήσεις μετά από 2 ώρες μετά από 8 ώρες μετά από 24 ώρες .
ατάιστη για 3 μέρες
9)αλλαγή 50 % με καλή σκούπα καθαρισμός φίλτρων, αφαίρεση άνθρακα και προσθήκη νέου (reef kent δεν θέλει μεγάλη ποσότητα, βασικό για τα λίτρα ) , δεν τον έχω βγάλει ακόμα αύριο μεθαύριο όμως θα τον βγάλω ώστε να μην μου επηρεάσει τα φυτά .

Τι ήθελα να κάνω :
όλα τα παραπάνω, με τι διαφορά ότι τα δισκάκια θα έβγαιναν εκτος ενυδρείου σε ενυδρείο νοσοκομείο και όταν θα είχε τελειώσει η διαδικασία αποπαρασίτωσης στο ενυδρείο θα περνούσαν από υπερτονική tremozol στο ενυδρείο νοσοκομείο και από εκεί ένα ένα σε ένα 2o ενυδρείο / λεκάνη με καθαρό νερό το κάθε ένα ξεχωριστά και από εκεί στο ενυδρείο .
Το παραπάνω δεν έγινε καθώς δεν είχα επιπλέον φάρμακο .


Τα παραπάνω έγιναν μετά από 3 χρονια ενασχόλησης με δίσκους μετά από πολύ διάβασμα κατανόηση του φίλτρου μου και τον δίσκων
και πάλι όπως βλέπετε έγινε και μια συζήτηση με τους δισκάδες , φάρμακα για άσχετους λόγους στα δισκάκια δεν προτείνονται καθώς μπορεί να βγούν λάθος συμπεράσματα και να ταλαιπωρηθούν τα ψαρια χωρίς λόγο(Σωστές συνθήκες καθαρό νερό και δεν θα έχουν απόλυτος κανένα πρόβλημα ) , τα παραπάνω έγιναν προληπτικά γνωρίζοντας ότι έμπλεξα με μολυσμένο δίσκο προσπαθώντας να τον σώσω από το pet shop ( αν μου πεις ότι θα το ξαναέκανα , ναι θα το ξαναέκανα, ο ταλαίπωρος με κοιτούσε στα μάτια , αν και δεν είχα πάει για αγορά δίσκου και μου έλεγε σώσε με )
Την πάτησα όμως γιατί ενώ δεν είχα καθαρίσει το ενυδρείο καραντίνα που τον είχα για 3-4 βδομάδες και ενώ αυτός έδειχνε ok
και πήγε με τα υπόλοιπα ,
έμπλεξα και ένα άλλον στο νοσοκομείο ενυδρείο με αποτέλεσμα να μπερδευτούνε τα πράγματα , όλα τα λάθει εις γνόσυν μου .

Συμβουλές για αποφυγή τον παραπάνω :
1) διαβάστε τα υπομνήματα του forum
2) μην ντραπείτε να παρουσιάσετε τα άρρωστα δισκάκια στο φόρουμ και εάν νομίζετε ότι είναι καλά και σας πουν κάτι διαφορετικό , συνεχίστε την συζήτηση ί και την παρουσίαση μιας και κανένας δεν θέλει το κακό σας η να σας κοροϊδέψει αλλα να σωθεί το ψάρι .

Και εγώ ήξερα τι κάνει το tremozol όπου το χρησιμοποιώ στις γέννες ( tip στις 15 μέρες σε ελεύθερο κολύμβι σε περίπτωση που δεν έχεις κάνει αποπαρασίτωση στου γονείς από πριν , και σώζεις γέννες !! για όσους ασχολούνται ) αλλα από την συζήτηση κάτι μπορείς να μάθεις αρκεί να λέμε την αλήθεια για την κατάσταση του ενυδρείου μας ,

Πιστεύω πάντως ότι έχω επιβαρύνει και εγώ την οποια εξάπλωση του παρασίτου λόγο κακών συνθηκών ( λάθος ph e.t.c)
που πίστεψε με μόνο δισκας μπορεί να το διακρίνει στην αρχική του κατάσταση μιας και από έμπειρους στο hobby ( αλλα όχι σε δίσκους ) που έκανα έρευνα , κοιτάζοντας τα
τους ρωτούσα αν βλέπουν κάτι περίεργο και μου έλεγαν όχι .

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές
απόψεις στην τελευταία έκδοση τους, μιας και τις αναθεωρώ όσο μαθαίνω περισσότερα .

Καλημέρα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02092 seconds with 11 queries