Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 06-01-12, 08:28
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Εδώ και αρκετό διάστημα έχω παρατηρήσει ότι κάτι δεν πάει καλά με τα δισκάκια μου την ζημια μου την έχει κανεις ένας ύποπτος που αγοράστηκε γνωρίζοντας ότι κάτι δεν πάει καλά αλλα τον λυπήθηκα στο pet που τον είδα και τον πείρα να τον σώσω . Ενώ τον είχα στην καραντίνα 3-4 βδομάδες και είχε πάρει τα πάνω του από την 2 βδομάδα έτρωγε κανονικά και δεν είχε σημάδια προβλήματος μάλλον κουβαλούσε διαφορα πάνω του και με την εισαγωγή στο κεντρικό ενυδρείο παρατήρησα κάτι ξισιματακια σταδιακά από τους υπόλοιπους . Ανά διαστήματα ορισμένοι κλείνουν το ένα βράγχιο και τους παρατηρώ για το εάν θα συνεχίσουν να το έχουν κλειστό και εάν ναι τη 3η μέρα τους κάνω ένα μπανάκι με αλάτι όπου φαίνεται να ηρεμεί το ψάρι από αναπνοές αλλα μετά από καμια 20 αρια μέρες το πρόβλημα μεταφέρεται σε κάποιον άλλον e.t.c . καθώς έχει αρχίσει και με ταλαιπωρεί η όλη κατάσταση και ποιο πολύ ταλαιπωρούνται τα δισκάκια σκέφτομαι να τους κάνω μια γενική θεραπεία σε όλους .

Θα ήθελα εδώ τις προτάσεις σας και θα σας πω τι έχω σκεφτεί και εγώ .

Καταρχάς βρίσκονται σε ενυδρείο περίπου 600 λίτρα αριθμός 9 δίσκοι ενήλικοι και υπάρχει αυτήν τι στιγμή ένα διαθέσιμο ενυδρείο νοσοκομείο 100 λίτρων (υπάρχει δυνατότητα και για 2o ενυδρείο νοσοκομείο αλλα έχω ζευγάρι προς το παρόν εντός και σκέφτομαι να μην τους πειράξω αυτούς μιας και έχουν να βρεθούν πάνω από 2 μήνες με τους υπολοιπους και δεν παρουσιάζουν κάποιο σημάδι ) Το σκεπτικό μου είναι να τους βγάλω όλους και να τους μεταφέρω στο νοσοκομείο σταδιακά να τους ανεβάσω θερμοκρασία μέχρι 34 για
4-5 μέρες στο διάστημα αυτό να κάνω μια αλλαγή 200 % στο κεντικό ενυδρείο να ανεβάσω και εκεί θερμοκρασία και την 5-6 μέρα να αρχίσω να τους μεταφέρω σταδιακά κάνοντας τους και ένα υπερτονικό μπανάκι με αλάτι ( η κάνοντας τους μια θεραπεία με αντιβιοτικό στο νοσοκομείο και από εκεί μπανάκι με αλάτι και επιστροφή στο κύριο ενυδρείο .
Να σημειώσω ότι τρώνε κανονικά κάνουν γέννες e.t.c και το μονο που παρατηρώ είναι πρόβλημα αναπνοής ανά διαστήματα και σε διαφορετικούς . Αν έχει κανεις καμια πρόταση είμαι όλος αφτιά .
Μετρήσεις τα ΝΟ2 = 0 ΝΟ3 < 5 (έως και μη ανιχνεύσιμο ) και ph = 7 ΝΗ3/NH4 = 0 ΚΗ = 6 GH = 8 PO 4 < 0.3 αλλαγές 100 λίτρα ανά 2 βδομάδες ελαφρώς φυτεμένο θερμοκρασία 28 C . Φίλτρα 1 x JBL 900 και ένας κινέζος sun-sun 2000 λίτρα/ώρα με UV γεμάτα με siporax και substratpro.
Video
είναι λίγο παλιό και έχει αλλάξει ελαφρώς η διακόσμηση αλλα γενικότερα αυτό είναι .
-------------------------
-------------------------
ps. το μεσημεράκι που θα έχουν φώτα θα ανεβάσω και ένα βιντεάκι με το ενυδρείο και τους τώρα υποπτους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolischania : 06-01-12 στις 08:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries