Θέμα: Φυσαλίδες
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-07-09, 08:20
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Φυσαλίδες

Καλημέρα,

Τα στοιχεία:

το ενυδρείο στο οποίο αναφέρομαι τρέχει από πέρυσι τον Δεκέμβριο και έχει Labidos, socolofi και melanochromis exasperatus - 5 στο σύνολο. Ειναι 180 λίτρα και η χημεία του είναι στα σωστά πλαίσια για τα ψάρια αυτά. Εχω δύο φίλτρα για μηχανική και βιολογική επεξεργασία του νερού (εσωτερικό και εξωτερικό) υπερ αρκετά σε μέγεθος για τα λίτρα. Τα σφουγγάρια των φίλτρων τα καθαρίζω κάθε δύο μήνες. Νερό αλλάζω κάθε 15 ημέρες 40%. Η θερμοκρασία τώρα το καλοκαίρι πάει μέχρι 29 βαθμούς το μέγιστο με φυσιολογική θερμοκρασία τους 26 βαθμούς συνήθως. Αυτό τον καιρό έχω ανοιχτά τα καπάκια και έχω αρκετή εξάτμιση. Το φώς το έχω 3 ώρες την ημέρα (βράδυ). Το ενυδρείο έχει μέσα πέτρες (από βουνό), μία ρίζα μεγάλη και ένα μόνο φυτό. Το μόνο πρόσθετο που βάζω είναι άλατα κιχλίδων για την βελτίωση του νερού και αντιχλώριο όταν αλλάζω νερό. Τίποτε άλλο. Στην επιφάνια του νερού, προκαλώ απλή ανατάραξη από τον κυκλοφορητή - οχι φυσαλίδες.

Το πρόβλημα:

Τον τελευταίο μήνα είδα στην επιφάνεια του νερού μικρές φυσαλίδες οι οποίες μαζεύονται στις πλευρές του ενυδρείο στο τζάμι. Οι φυσαλίδες αυτές ειναι μικρές, άσπρες και πολλές μαζί σαν από σαπουνάδα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να τις προκαλεί?

Αν είναι πρωτεΐνη που δεν διασπάτε, δεν έπρεπε να ειναι καφέ? Δεν εινα καφέ αλλά άσπρες οι φυσαλίδες.

Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό ?

Ευχαριστώ,

Κώστας

PS. Δεν νομίζω ότι συνδέεται με το παραπάνω αλλά πρόσφατα έχασα ένα ψάρι απο μύκητες (σαν βαμβάκι στον κορμο του ψαριού) το οποίο είχε υποστεί επίθεση από τα άλλα προ-διμήνου. Απλά το παραθέτω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01598 seconds with 11 queries