Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-03-17, 17:19
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή DIY καπακι ενυδρειου

Καλησπερα σε ολους. Αποφάσισα να αντικαταστισω το υπαρχον καπακι του ενυδρειου με νεο ικανο να συμπεριλαβει ολα τα απαραιτητα.
Εχουμε και λεμε.

Το ενυδρειο ειναι DIY 80χ30χ40Υ
1) Εχω ζητησει απο φιλο μαραγκο (λογο ελειψης απαραιτητων εργαλειων) να μου κοψει τα κοματια κοντρα πλακε θαλασσης που θα χρειαστω.
2) Θα γινει τελαρο το οποιο θα κουμπώνει εξωτερικα απο το γυαλι του ενυδρειου με πατουρα που θα υπάρχει εσωτερικα 2εκ απο την ακρια.
3) Απο επανω θα υπαρχουν 2 καπακια
3α)10εκ το ενα στην πισω πλευρα το οποιο θα εχει χρηση για την προσβαση στο ενυδρειο και στο οποιο θα υπαρχουν 2 τρυπες για ανεμιστηρακια υπολογιστη (για το καλοκαιρι) και μια στο κεντρο για το ταισμα και εξαερισμο του ενυδρειου
3β) Κι ενα ακομα καπακι μπρωστα 20εκ για προσβαση στις λαμπες
4) Απο κατω στο μπρωστινο τμημα και επανω στην πατουρα θα μπει πλεξιγκλας για προστασια των φωτιστικων απο την υγρασια.
5) Φυσικα θα γινουν ολες οι απαραιτητες τρυπες στην πισω πλευρα για την εξοδο των καλωδιων απο το φιλτρο και το θερμοστατη και δεξια μπρωστα για την εξοδο των καλωδιων απο τα φωτιστικα.
6) Δεξια απο εξω θα υπαρχει ο διακοπτης για τα φωτιστικα (αν και θα εχω και χρονοδιακοπτη) Ολα τα απαραιτητα μηχανηματα θα αποθηκευτουν στην πισω απο το ενυδρειο οπου υπάρχει το απαραίτητο κενο μεταξυ ενυδρειου και τοιχου

Ερωτησεις:
1) Θεωρηται οτι ξεχναω κατι απαραιτητο?
2) Οι λαμπες θα ειναι πιθανοτατα led τυπου φθοριου 3 στον αριθμο. Ποσα lumen και τι χρωματα? Χριαζονται διαφορετικα ? Ρωταω γιατι σε διαφορα ποστ εχω διαβασει οτι μερικοι βαζετε λειτουργια ανατολης δυσης.
3) ποτε χριαζεται αυτη η λειτουργια?

Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερω για τον χρονο σας και φυσικα θα ανεβαζω φωτογραφιες και κατα την κατασκευη
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries