Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 31-10-13, 23:06
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Ελπίζω να είστε καλά!
Σήμερα σκεφτόμουν πώς κατάφερα και έγραψα τόσο λάθος το χελώνας (νομίζω χωλάνας είχα γράψει, ό,τι να'ναι) και πώς θα μπορούσα να το διορθώσω, αλλά προφανώς ο από μηχανής θεός το ρύθμισε!
Μελέτησα για φίλτρα και επανέρχομαι με απορίες κύριε Exelix

Σχετικά με το μηχανικό κομμάτι: το Sicce micron έχει μέσα ένα μπλε σφουγγάρι. Αυτό πρέπει να το βγάζω και να το καθαρίζω με το νερό του ενυδρείου κάθε μήνα; Κάθε πότε χρειάζεται ολοκληρωτική αλλαγή;

Σχετικά με το βιολογικό κομμάτι: μπορώ να βάλω κάποιο από τα υλικά που πρότεινες ως έτερο συμπληρωματικό στρώμα (μετά τον άνθρακα/ζεόλιθο) στο ήδη υπάρχον φίλτρο; Γιατί μου πρότεινες να βγάλω τον άνθρακα+ζεόλιθο εντελώς. Δεν είναι καλό να υπάρχει κ χημικό φίλτρο; Σε οποιαδήποτε περίπτωση, μπορώ να βάλω το βιολογικό τώρα, ενώ ζουν μέσα στο ενυδρείο ήδη τα χελωνάκια; 'Η πρέπει να είναι έτοιμο/στρωμένο;
Διάβασα σε ένα site (νομίζω ήταν το tsamisaquariums.gr ή κάπως έτσι) ότι ο ενεργός άνθρακας μπορεί να παίξει το τόλο και του βιολογικού φίλτρου. Μούφα;

Σχετικά με το χημικό κομμάτι: Έχω μια χαζή απορία. Εγώ ρίχνω πολύ ωραία το Aquatan μου και τις βιταμίνες. Όταν στη συνέχεια βάλω σε λειτουργία το φίλτρο, ο ενεργός άνθρακας ή ο ζεόλιθος δε δεσμεύουν αυτά που έριξα; Καλά δεν τα λέω; Τι ακριβώς πρέπει να κάνω με αυτό;

Άλλη απορία: έρχεται το τέλος του μήνα και πρέπει να καθαρίσω το φίλτρο. Αντικαθιστώ ενεργό άνθρακα/ζεόλιθο με νέο, πλένω σφουγγάρι, όλα στο νερό του ενυδρείου. Με το βιολογικό κομμάτι τι γίνεται;

Εφάρμοσα μερικές συμβουλές που είπατε εσύ και η Μαρία, την οποία ευχαριστώ κ εκείνη για τις ευχές και το χρόνο της.
Αύξησα τις αλλαγές νερού: Αλλάζω τουλάχιστον το μισό νερό κάθε φορά, καλά κάνω;

Επίσης, ανάβω πλέον τη λάμπα λίγες ώρες μετά τις 7 μμ. Μη με πεις χαζό, κατάλαβα ότι δεν κάνει σοβαρή δουλειά, αλλά παρατηρώ ότι τα τυπάκια ανεβαίνουν στη νησίδα μόλις τους την ανοίξω και κάθονται κ στεγνώνουν. Μήπως τελικά κάτι κάνει; Δε βρήκα ακόμα χρόνο να ψαχτώ για τις άλλες λάμπες, θα το κάνω όμως.

Τελευταία χαζή απορία για σήμερα: Λέμε ότι πρέπει να τις βλέπει ο ήλιος. Πώς θα γίνει αυτό, χωρίς να είναι κ το ενυδρείο στον ήλιο; Τις βγάζουμε μόνες τους εκτός;

Συγχωρήστε με αν σας ζάλισα.
Ευχαριστώ κ πάλι.

Υ.Γ. Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο το Σ/Κ να βγάλω καμιά φωτό και αυτές και το ενυδρείο να έχετε καλύτερη άποψη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries