Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 30-03-13, 22:09
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Οι περισσότερες (ΑΝ όχι όλες) προτάσεις που βρίσκονται στο #6... είναι ψάρια που φτάνουν σε αρκετά μεγάλο τελικό μέγεθος (15-20 εκ.). Επίσης καλό θα ήταν να διατηρούνται σε νερό κάτω από το ΡΗ 7 (η βρύση σου λογικά έχει 7,5-7,6).... όπως και να έχει.... εσύ φαντάζομαι θα φροντίσεις να είσαι στον μέσο όρο των απαιτήσεων του είδους της επιλογής σου. Θα πρέπει επίσης να ληφθεί υπ' όψιν (κάτι που παραβλέπεται ΔΥΣΤΥΧΩΣ για τα περισσότερα είδη ψαριών ΑΝ και ΠΟΛΥ βασικό).... ότι έχουν διάρκεια ζωής κοντά στα 10-15 χρόνια. Ο βυθός δε αλλάζει μορφή καθημερινά... αφού "δουλεύουν" υπερωρίες στην μεταφορά του.... ειδικά κατά την προετοιμασία για αναπαραγωγή.
3. Η αλήθεια είναι πως μια Α.Ο. στις μέρες μας.... έχει πολύ χαμηλή τιμή και είναι πανεύκολο να αποκτηθεί. ΔΕΝ χρειάζεται και ιδιαίτερες γνώσεις για να την χρησιμοποιήσεις.... μόνο την αγορά ενός μετρητή TDS (κόστος δηλαδή 18-20 ευρώ)... ΑΝ ΔΕΝ αγοράσεις κάποια ακριβή που να τον έχει ενσωματωμένο (ο χειρός πάντως κατά την άποψη μου... είναι πιο απαραίτητος).-
αυτό θέλω κι εγώ να κατανοήσω και να προετοιμαστώ για να διασφαλίσω τις κατάλληλες συνθήκες. δεν θέλω να πειραματιστώ γιατί δεν αντέχω τις απώλειες και δεν το βρίσκω και σωστό.
θέλω να έχει ένα κάπως μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής το / τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω. (ελπίζω πως θα έχω κι εγώ το σωστό προσδόκιμο να τα φροντίζω)
το χαλίκι που έχω στον βυθό προσωπικά μου αρέσει αλλά δεν θα δεσμευτώ απ αυτό αν το ζωντανό έχει άλλες απαιτήσεις.
ναι βλέπω πως η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος.
θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα του ενυδρείου το μικρό του μήκος. καλύτερα κοντύτερο και μακρύτερο τελικά.
θα μου δώσετε μια καλή κατεύθυνση για το επίπεδό μου? που να θέλει μια προσπάθεια αλλά να μην κινδυνεύσουν τα ψάρια. και να περιλαμβάνει τον πλέκο μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01710 seconds with 11 queries