Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 25-01-10, 16:05
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παρράγγειλα και το περιμένω (3eX).

Αν όλα πάνε καλά, που για εμένα σημαίνει:

1. Το θεωρήσω ευκολόχρηστο.
Αυτό με τις ονομασίες είναι ένας περιοριστικός παράγοντας, ελπίζω το 3eX που υποτίθεται ότι επεκτείνεται απεριόριαστα να έχει γίνει κάποια πρόβλεψη. Επίσης, η σειρά της American Marine που έχω, επειδή κάθε όργανο έχει την δική του οθόνη, σε 5 sec έχω δει ότι θέλω να δω. Αν στο ghl πρέπει να πατάω 15 κουμπάκια όσο το αναπτύσω το σύστημα για να δω μια μέτρηση, απλά δεν θα το αναπτύξω πολύ. Αυτό θα κρίνει και αν θα συνδεθούν οι tunze στο σύστημα, γιατί με το multicontroller της Tunze μπορώ άμεσα και γρήγορα να ρυθμίσω και να βλέπω και το status της κάθε αντλίας.

Μην ανησυχείς γιατί αν έχεις κάποια ελάχιστη αντίληψη της λογικής των υπολογιστών, τότε θα είναι παιχνιδάκι. Ακόμη και η programmable logic με πύλες (gates) είναι πανεύκολη!
Όσο για τις ενδείξεις των οργάνων-probes μπορείς να ρυθμίσεις τις διάφορες τιμές να εμφανίζονται για 2-3 δευτερόλεπτα μόνο (ίσα-ίσα να προλαβαίνεις να τις δεις) ώστε να μπορείς σε ένα διάστημα 5-10 δευτερολέπτων να έχεις στο display όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. Αν και για το setup που σχεδιάζεις, νομίζω ότι η μόνιμη σύνδεση με PC θα σου λύσει τα χέρια και θα σου δώσει πρόσβαση σε όλες τις δυνατότητες του profilux.



2. Κριθεί αξιόπιστο. Γιατί αν αναπτυχθεί πολύ και κλατάρει το σύστημα, έμεινα από τα πάντα ταυτόχρονα (άχρηστο το Calkreactor, to nitrite filter, το Kalkwasser, θερμοστάτης κτλ) οπότε τα έχασα όλα τα ζωντανά.

Θεωρείται laboratory grade μηχάνημα, άρα πρέπει (και από τη προσωπική μου εμπειρία είναι) αξιόπιστο! Έχω διαβάσει και για κάποια πειραματικά-ερευνητικά εργαστήρια του εξωτερικού που το χρησιμοποιούν... Βέβαια, δεν είναι fail safe και αν στηρίξεις τα πάντα πάνω του, τότε αναπόφευκτα έχεις ένα single point of failure, με ότι αυτό συνεπάγεται.

3. Ο βαθμός δυσκολίας της χρήσης του δεν αυξάνεται ανάλογα με την επέκταση του συστήματος αλλά παραμένει σταθερός.

Εγώ δεν αντιμετώπισα καμία δυσκολία στη χρήση του, αλλά αν το "τιγκάρεις" στα περιφερειακά πιθανόν να έχεις εσύ πρόβλημα διαχείρισης όλων αυτών των συσκευών.

Τότε σκοπό έχω, σε ένα βάθος χρόνου 6 μηνών για να περάσει και τα test μου, το ακόλουθο set up:

Επίτρεψέ μου να σχολιάσω το setup που σκέφτεσαι...

pH 1 = pH Aquarium ΟΚ
pH 2 = pH Calkreactor OK
pH 3 = pH Kalkwasser reactor (αρχική εγκατάσταση, άμεσα) NOK-Καταρχήν είναι υπερβολή να έχεις ηλεκτρόδιο στο KW/R αλλά και τι KW/R είναι αυτός που δέχεται pH probe? Εξάλλου, δε νομίζω ότι θα μπορεί το pH probe να μετρήσει την ακραία τιμή pH που θα έχει το φρέσκο διάλυμα ασβεστόνερου στον αντιδραστήρα...
ORP 1 = Aquarium ORP ΟΚ
ORP 2 = Nitrite filter ORP (αρχική εγκατάσταση, άμεσα) ΝΟΚ-Δε χρειάζεσαι μόνιμα εγκατεστημένο ORP probe για το nitrate filter. Τι φίλτρο θα χρησιμοποιήσεις? Πιθανά να μη χρειαστείς καν να μετράς ORP για να πετύχεις το αρνητικό ORP του ανοξικού περιβάλλοντος του φίλτρου νιτρικών...
Temp 1 = Aquarium temp ΟΚ
Temp 2 = Refill tank temp (αρχική εγκατάσταση, άμεσα) ΟΚ
Temp 3 = Artemia tank temp ΟΚ
Conduct 1 = Aquarium conductivity (salt) ΟΚ
Conduct 2 = Artemia tank conductivity (salt) ΟΚ
Conduct 3 = Refill tank conductivity (fresh) ΟΚ

Και τις βασικές παραμέτρους: Temp, pH, salinity, ORP για το support ενυδρείο (άλλο δωμάτιο) μέσο δικτύου και κουτιού επέκτασης. Αυτό το "(άλλο δωμάτιο)" είναι όλα τα λεφτά!!!

Δηλαδή τελικός στόχος αν δεν φάω καμιά πατάτα, είναι:
15 probes Δες μήπως μπορείς να τα μειώσεις κάπως, γιατί εκτός από τα περίπου 1000 ευρώ που κοστίζουν αρχικά, θα πρέπει να τα καλιμπράρεις, να τα καθαρίζεις και να τα αντικαθιστάς συχνά-πυκνά...
σύνδεση των κυκλοφορητών (εννοείς βέβαια tunze controllable streams, έτσι?)
wavebox καλύτερα στο δικό του controller σαν ασφαλιστική δικλείδα...
αναπλήρωση νερού,
moon, sunset κτλ simulation (τα Led τα έχω ήδη παραγγείλει).

Προς το παρόν περιμένω να έρθει και συνεχίζω να ρωτάω.
Μπράβο για την αγορά σου! Με το καλό να το δεχτείς, που λένε! Από που το παρήγγειλες?
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02288 seconds with 11 queries