Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 17-01-10, 14:40
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις πάρει το 3άρι?
Όχι και όπως έγραψα στο προηγούμενο πόστ έχω κάποιες δεύτερες σκέψεις σχετικά με την αγορά του...

Ένας πολύ σοβαρός λόγος για μένα είναι ότι παρόλο που το P3 έχει ενσωματωμένο web server, διάβασα ότι δε θα μπορεί να αποθηκεύει τα δεδομένα σε κάποια βάση δεδομένων ώστε να μπορεί ο χρήστης να έχει ιστορικά στοιχεία των μετρήσεων-τάσεων του ενυδρείου του. Για παράδειγμα, εγώ αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα Reef Status και το P2, έχω τη δυνατότητα να αποθηκεύω τα δεδομένα που λαμβάνει αυτό το πρόγραμμα από το P2 ανά λεπτό, σε μιά SQL database και να τα ανακαλώ-αναλύω οποιαδήποτε στιγμή θέλω!
Αν μπείς στο reef status μου θα δείς ότι μπορείς για παράδειγμα, να έχεις γράφημα του Redox στο ενυδρείο μου από το τέλος Ιουλίου πέρυσι (τότε το εγκατέστησα) ώς και σήμερα! Διατηρώντας και ένα ημερολόγιο του ενυδρείου μπορώ να έχω μια πλήρη εικόνα για τη πορεία του ενυδρείου μου και το μαθαίνω-καταλαβαίνω καλύτερα. Και όπως ξέρεις, είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεις το ενυδρείο σου γιατί έτσι αποφεύγεις "κακοτοπιές" και κοιμάσαι πιό ήσυχος...

Ένας άλλος σημαντικός λόγος για να αναβάλλω την αγορά του νέου P3 είναι ότι στην ουσία το P3 δε θα καλύψει κάποια ανάγκη μου... Ήδη με το P2 νομίζω ότι υπερκαλύπτομαι. Αν χρειαζόμουν για παράδειγμα, να έχω τα probes (ηλεκτρόδια) σε διαφορετικό δωμάτιο από ότι το display μου τότε θα το σκεφτόμουν. Ή αν χρειαζόμουν για παράδειγμα, 85 ελεγχόμενες πρίζες και 32 ηλεκτρόδια PH, Redox, κλπ για τα τρία ενυδρεία μου, όλα πάνω σε ΜΙΑ μονάδα Profilux, τότε σίγουρα θα πήγαινα στο P3.

Έχω ακόμη καναδυό λόγους αλλά κουράστηκα να γράφω!
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02282 seconds with 11 queries