Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 14-04-18, 09:36
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περιπτωση σειζμου για μενα καλυτερα να μπορει να ''παιζει'' το ενυδρειο για να ακολουθει τις κινησεις του σπιτιου.
Τελικα το σπιτι εχει κολωνες,παντου εκτος απο ενα δωματιο.Το ενυδρειο θα μπει
κολλητα σε μια κολωνα οποτε νωμιζω ειμαι ΟΚ.
Κατι αλλο που με απασχολει,αν ειναι δεν ειναι στο θεμα αυτο,πως θα ψηξω το νερο?με ανεμιστηρακια ειναι δυσκολο νωμιζω...και τι καταναλωση ρευματος θα εχω γενικα με θερμοστατες,φιλτρα,φωτα κλπ??

Δεν υπάρχει τι είναι καλύτερο για μένα ή για σένα, το ενυδρείο ακολουθεί τους νόμους της φυσικής και αυτοί δεν είναι υποκειμενικοί...

Τα ανεμιστηράκια συνήθως είναι η οικονομικότερη λύση για όλα τα ενυδρεία, εκτός αν μιλάμε για ενυδρεία "δεξαμενές" όπου λόγου όγκου και διαστάσεων δεν κάνουν δουλειά και πας σε άλλον εξοπλισμό. Απλά στην περίπτωσή σου θα χρειαστείς αρκετά μεγάλα ανεμιστήρια. Εγώ πάντως σε τόσα λίτρα θα έκανα ένα sub που θα μου έλυνε τα χέρια σχεδόν σε όλα. Και στην ψύξη αφού θα μπορούσα να ψύχω εκεί το νερό πιο εύκολα.

Τώρα σε ότι αφορά τις καταναλώσεις, σαφή απάντηση δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να σου δώσω χωρίς να ξέρω πόσα και τι φίλτρα θα χρησιμοποιήσεις, πόσα βατ θα είναι λάμπες σου, για πόσες ώρες θα δουλεύουν, πόσες ώρες θα δουλεύει η ψύξη ή η θέρμανση κλπ.
Αν καταλήξεις στον εξοπλισμό, μέσω των τεχνικών προδιαγραφών του μπορείς να κάνεις έναν πρώτο υπολογισμό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01460 seconds with 11 queries