Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 13-04-18, 22:26
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ μαλλον λες χοντρη (αυτο που καταλαβες).

Εγω αιτιολογισα το συλλογισμο μου και φυσικα και το εχω ετσι. Μπορεις να αιτιολογισεις και τον δικο σου οσο μπορεις και οχι απλα να κατακρινεις ξερα. Αν το κανεις τοτε μπορουμε να συζητησουμε σωστα.
-------------------------


Εχω μεσανυχτα απο τεκτονικους σεισμους αλλα καπου το εχω ακουσει αυτο.... και παιζει να εχεις δικιο!
Αδυνατώ να αιτιολογήσω περισσότερα... από το απλό... στους 2 μεγάλους σεισμούς που έχουν γίνει στην Αθήνα (είχες τότε ενυδρείο; )... τα ενυδρεία μου απλά μετακινήθηκαν από την θέση τους (ούτε χιλιοστό όμως από την βάση τους) και ελάχιστο νερό βγήκε από αυτά.
Μένει να δούμε τι θα γίνει στην περίπτωση ενός "δεμένου" ενυδρείου... και ΔΕΝ σου μιλάω για 100λιτρο... ούτε για το video, που μπήκε παρακάτω.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Discus, όχι!
Είναι δεδομένο ότι τα "ασφαλισμένα" στον τοίχο ενυδρεία είναι πολύ πιο σίγουρα σε περίπτωση σεισμού! Πέραν των δεκάδων σχετικών αναφορών που υπάρχουν στο internet, στο YouTube βρίσκεις και βιντεάκια με προσομοιώσεις του τι συμβαίνει σε ένα ενυδρείο "δεμένο" στον τοίχο και τι σε ένα που κάθεται απλά στην βάση του. Ένα που βρήκα πρόχειρα:

https://www.youtube.com/watch?v=HWhI6QaJq2Y

kosmas, το 1999 έμενα βόρεια προάστεια, 4ο όροφο, πολυκατοικία του 1979. Είχα ενυδρείο 180 λίτρα. Η βάση του μάλιστα δεν ήταν από αυτές του ενυδρείου αλλά ένα έπιπλο (ντουλάπι) της Neoset. Τίποτα δεν έπαθε. Μόνο νερά έπεσαν στο πάτωμα...
G_AQUA... το γράφω Γερμανικά... Diskus.
To video που έβαλες... το θεωρώ απλά γελοίο (δες το πάλι προσεκτικά και θα το καταλάβεις φαντάζομαι)... βασιζόμενος στις ελάχιστες γνώσεις μου.
Επίσης... ΑΝ γίνει τέτοιου μεγέθους σεισμός (όπως στο πείραμα), άρχισε να αναρωτιέσαι ΑΝ θα έχει παραμείνει όρθιο το κτήριο... όχι το ενυδρείο.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 13-04-18 στις 22:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01776 seconds with 11 queries