Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-08-17, 14:33
Giorgos_Nikaia Ο χρήστης Giorgos_Nikaia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2017
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Πρώτη επαφή με φυτεμένο!

Χαιρετώ την παρέα! Την καλησπέρα μου...
Είπα μετά από καιρό να μπω στα φυτεμένα... έβγαλα το Rio 180 από τα αζήτητα 3η μέρα σήμερα που είναι στην πίσω αυλή... τεστ... όλα καλά 0 διαρροές.




Τώρα... απο υπόστρωμα για αρχή... τι να βάλω? Θέλω άμμο... αλλά έχω την εντύπωση πως η κλασσική ενυδρειακή λευκή δεν παίζει να κάνει... πως θα ριζώσουν τα φυτά σε κάτι που ανα πάσα στιγμή θα είναι ασταθές? Ή μήπως γίνεται? Τι επιλογές έχω εδώ? Προτάσεις παρακαλώ!

Για τα υπόλοιπα θα βάλω και άλλες φωτογραφίες... μάλλον μλκίστηκα ... καθώς εμπιστεύτηκα μαγαζάτορα να μου προτείνει "εύκολα" φυτά... πήρα ΜΠΟΛΙΚΑ... δεν θυμάμαι ονομασίες... τα έχω με τα γλαστράκια τους σε ένα στρωμένο 60άρι. Μόλις βάλω το 180 σε λειτουργία θα μπούν και αυτά.

Για φίλτρο πήρα το eheim proffesionelle 3 250 και θερμοστάτη έναν Jager 150w. Μερικές ρίζες red moor , τα τεστ της api για nitrate nitrite ammonia ph gh kh.

Αυτά για αρχή... οπότε θα χρειαστώ όση περισσότερη βοήθεια γίνεται! shoot !
-------------------------
Βλέπω πολλά views... κανένα post...

ΜΗΗΗΠΩΣ ξέρει κανείς κάποιο παρόμοιο μέρος στην Αθήνα/Πειραιά όπως το Pangea της Θεσσαλονικης? Για πέτρες και άμμο/χαλίκι? Επίσης , τι κοκκομετρία να κοιτάξω για φύτευμα?
Μία μία μου έρχονται οι απορίες... το φύτεμα το κάνω με το που βάλω την άμμο/χαλίκι? Αφου την βρέξω πρώτα μέχρι ενα σημείο ή αφου το γεμίσω 1/3 νερό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_Nikaia : 26-08-17 στις 14:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries