Θέμα: Νεα Λιμνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #167  
Παλιά 29-05-11, 11:22
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Καλα Πουριτανός δεν βλέπεις champion league ?
Που λες εχει αρκετα ειδη από typha.Για λιμνες εχει μεγαλες σε μεγεθος ακομη και είδος που μενει μινι(typha minima). Εχω την εντυπωση ότι εχω την Typha latifolia .Μολις μπορεσω θα βαλω και μια φωτο από τη λιμνη γενικα να δεις και το μεγεθος της.

Το ειπα ξανα για αυτό το φυτο . Προσοχη να μην φυγει από τον έλεγχο σας . Το περιόρισα σε μεγαλες γλαστρες αλλα ειχα βαλει και αλλα φυτα τα οποια τα υπερκάλυψε .Τη μια γλαστρα μου την εσπασε .Οταν εβγαλα τη γλαστρα δεν ειδα ίχνος από χώμα Μονο ριζες στο σχημα της γλαστρας !Αντέχει δλδ να είναι απλα μεσα στο νερο . Τη βαζω και στις γλαστρολιμνες χωρις χωμα και μια χαρα επιβιωνει.Αφου καταπιε το χωμα τοσο γρηγορα σκεψου ποσο καλο κανει στη βιολογια της λιμνης .

Περα από αυτα ειναι εντυπωσιακό φυτο και πρασινίζει τη λιμνη σε τρελούς ρυθμους .
-------------------------
Ακομα μερικες φωτογραφιες απο διαφορα σημεια της λιμνης

εδω το δεντρο (μανγκο) που φυτεψα για να κανει σκια στη λιμνη ηδη αρχισε να καρποφορει


στη γλαστρα εχω τη μιμοζα του νερου αν και δεν φαινεται ξεκαθαρα .Με πατεντες καταφερα να μου επιβιωσει το χειμωνακαι περιμενω να μεγαλωσει!


η θαλεια ακομα ειναι μικρη σε μεγεθος και δεν ξερω το γιατι!


η typha φαινεται οτι ειναι το πιο ψιλο φυτο της λιμνης




ο παπυρος (ευτυχως αυτον δεν τον εβαλα μαζι με τη typha )
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 29-05-11 στις 11:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries