Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 27-11-07, 01:24
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TaitO Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μου επιτρέπεις Γιώργο, δεν είμαι απόλυτα σύμφωνος με τις απαντήσεις...
Τα σημεία που βλέπω να διαφωνείς είναι τα εξής:
- Πόσα ψάρια ανά λίτρο επιτρέπονται.
- Στις τιμές του νερού.
- Αν μπορούν να μπουν συγκάτοικοι μαζί με τα πιρανια.

Έχω να πω ότι και οι δυο μας έχουμε δικιο, και το εξηγώ.

- Εσύ αναφέρεις τα ελάχιστα λίτρα ανά ψάρι (1 πιρανια ανά 60 λίτρα) και το αποκαλείς (πολύ σωστά) όριο ασφαλείας. Επίσης λες (δεν το γράφεις, αλλά προκείπτει) ότι το κοπάδι μπορεί να αποτελέιται από τρία άτομα... κατ' ελάχιστο.

Στα παραπάνω συμφωνώ, αλλά αυτά είναι τα ελάχιστα όρια. Για να ζήσουν καλύτερα τα ψάρια, θα πρέπει το κοπάδι να αποτελείται από περισσότερα άτομα και περισσότερα λίτρα ανά ψάρι. Έτσι μικραίνουν οι πιθανότητες καννιβαλισμού και τραυματισμών.

- Λες ότι με απλό νερό δικτύου είναι μια χαρά.

Και πάλι δεν διαφωνώ, αλλά για να ευημερήσουν, χρειάζονται τουλάχιστον τις συνθήκες που ανέφερα.
Εκτός αυτού, πρέπει πρώτα να μαθαίνουμε τις τιμές νερού δικτύου του μέλους που ρωτάει και μετά να λέμε ότι είναι καλές οι τιμές του νερού του. Πολλές περιοχές στην Ελλάδα δίνουν σκληρό, αλκαλικό νερό το οποίο πρέπει να αποφεύγεται για τέτοια ψάρια.

- Τέλος, αναφέρεις ότι δεν μπορούν να ζήσουν τα πιρανια με άλλους συγκάτοικους.

Εδώ θα πρέπει να διαφωνήσω. Αν στο ενυδρείο που προορίζονται τα πιρανια προϋπάρχουν ομάδες ψαριών (εξαιρούνται οι κιχλίδες) για αρκετό διάστημα ώστε να έχουν εγκλιματιστεί κανονικά (τουλάχιστον λίγους μήνες), όταν τα νεαρά πιράνια εισαχθούν στο ενυδρείο οι πιθανότητες είναι να μην πειράξουν ποτέ τους τα υπάρχοντα ψάρια.
Όμως κάτι που παρέλειψα στπ προηγούμενό μου μήνυμα, και έπρεπε να το τονίσω, είναι ότι υπάρχει και η περίπτωση τα πιρανια να μην αποδεχτούν τους συγκάτοικούς τους. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους όπως, αν ταΐζουμε με ζωντανά ψάρια, αν δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο ενυδρείο, κλπ.

Στην ουσία, δεν διαφώνησα με τις απαντήσεις σου. Με αυτό μου το μήνυμα απλά θέλω να τονίσω ότι στο φόρουμ αυτό προσπαθούμε να απαντούμε στα νέα μέλη δίνοντάς τους πληροφορίες για τις πραγματικές ανάγκες (δηλαδή να πλησιάζουν σε αυτές που έχουν και στη φύση) του κάθε είδους και όχι τις ελάχιστες απαιτήσεις του για ένα ενυδρείο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02355 seconds with 11 queries