Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 06-06-10, 17:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λοιπόν. Όσο πιο φυσικό είναι ενα οικοσύστημα τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει για να πετύχει. Το θέμα είναι πως ότι υπάρχει στην φύση και δεν μπορεί να υπάρξει στο οικοσύστημα που χρησιμοποιούμε πρέπει να το αντικαταστήσουμε με όσο το δυνατόν πιο φυσικό τρόπο.
Πείτε μου λοιπόν όσοι είστε υπέρμαχοι του UV τι υπάρχει στην φύση για να το αντικαθιστά?
Και απαντώ: τα φυτά. Αυτά είναι που θα συναγωνιστούν την άλγη κι αμα δεν υπάρξη ανθρώπινη παρέμβαση για να διαταράξη τις ισσοροπίες θα την κερδίσουν κατα κράτος απορροφόντας τις ουσίες που χρειάζεται για να αναπτυχθεί. Αρα αν κάποιος έχει υγιή φυτά μέσα στην λίμνη του (σε ικανοποιητική ποσότητα) τότε δεν χρειάζεται το UV. Νοουμένου φυσικά όπως είπε πολύ σωστά κάποιος πιο πριν πως στην λίμνη υπάρχει ισσοροπία.
Κάτι τελευταίο τώρα μιας και γίνετε πολύς θόρυβος για το μέγεθος των ψαριών. Τα ψάρια όσο πιο κοντά στις συνθήκες τους βρίσκονται τόσο πιο μεγάλα, δυνατά και ανθεκτικά θα γίνουν. Μέσα στις συνθήκες τους εννοείτε πως είναι και το μέγεθος της λίμνης.
Αλλά. Η θεωρία του πολύ καλού μου φίλου Δαρβίνου μας διαφώτισε σε πολλά θέματα περι εξέλιξης. Ενα απο αυτά που μου εκμυστηρεύτηκε ο παλιόφιλος είναι πως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί αναπτύσσουν συστήματα προστασίας τους σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Αλλίως προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες που δημιουργούντε. Δηλαδή το πως μένουν πιο μικρά τα ψάρια σε σχέση με την κανονική τους ανάπτυξη είναι ενα απο τα συστήματα που έχουν αναπτύξη τα ψάρια για να επιβιώσουν. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως βασανίζονται. Απλά βάση της εξέλιξης θα επιβιώσουν τα μικρότερα σε μέγεθος ψάρια και θα μεταφέρουν το συγκεκριμένο γονίδιο στις επόμενες γενιές. Με το πέρασμα του χρόνου μέσα στην μικρή την λίμνη τα ψάρια θα γεννιούντε φυσικά μικρά.
Χρειάζεται φυσικά πολύς χρόνος για αυτό.

Πέστα Χρυσόστομε!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries