Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 06-06-11, 23:09
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εφοσον στο 3 τα ειπα σωστα , σημενει οτι η υπερχειλιση η εστω οποια καθοδος νερου θα ειναι αρκετα μεγαλη , λογικα πανω απο 3000 λιτρα , δεν εχει μικρο ενυδρειο , απο κει και περα οι αντλιες οι sun sun δηνουν μανομετρικο η μεγαλη 2,5 μετρα , ποσο ειναι το υψος του μεχρι το πανω τζαμι του ενυδρειου , εστω να ειναι καπου 60 η βαση + 60 το ενυδρειο καπου στο 1,20 , η αντλια δεν θα ανεβασει στο 1,20 οσο λεει (δηλαδη 1800 λιτρα) αλλα τα μισα, οποτε υπαρχει τεραστια διαφορα απο αντλια επιιστροφης και καθοδος του νερου.
Εγω σε 210 λιτρα ενυδρειο ετοιμαζω σαμπ 80 λιτρα , με υπερχειλιση 3000λιτρα, και εχω βαλει eheim compact 3000 για επιστροφη, ομως η eheim στο υψος μου φτανει να δωσει στο περιπου 1900 με 2000 λιτρα, oποτε στραγγαλιζω την υπερχειλιση για να φτασουν στα ισα τους.
ΟΠΟΤΕ θελει πολυ προσοχη στο τι θα αγορασει, αν παρει μικρες αντλιες δεν θα προλαβενουν να ανεβασουν και το sump θα ξεχηλησει και μετα ......
Βεβαια δεν ειναι και απολυτο το 8 με 10 φορες το ενυδρειο να χει κυκλοφορια το σαμπ, σε γλυκο νερο και λιγοτερο να χει, 6 φορες ας πουμε δεν εχει τοσο προβλημα, απλα εγω εχω θαλασσινο και εκει θελει πολυ γρηγορο φιλτραρισμα το νερο το λιγοτερο 10 φορες γιατι δεν θα δουλευει σωστα το σκιμερ μεσα στο σαμπ.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01583 seconds with 11 queries