Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 08-03-21, 20:03
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Τιμές ΝΟ2

Επειδή δεν έχω ακολουθήσει την έναρξη ενός ενυδρείου όπως περιγράφεται στους οδηγούς (όχι γιατί δεν ήθελα αλλά γιατί δεν έκατσε) αισθάνομαι λίγο άσχημα απέναντί σας και σε όλους αυτούς που γράφουν για την έναρξη νέων ενυδρείων. Αλλά και αγχωμένος απέναντι στα μικρά μου που δεν θέλουν να χάσουν τα ψαράκια τους (τον friedy και τον Swimmy).. 2 Guppy είναι. Δεν τολμάω να βάλω άλλα ακόμα.

Τι θέμα έχω. Πήρα το ενυδρείο 50 λτ και όλα τα μπλιμπλίκια και ένα προϊόν με βακτήρια που σύμφωνα πράγματι με τις οδηγίες τους, λένε να βάλεις μαζί και τα ψάρια. Και το έκανα. Δεν μπήκα στην διδικασία να αμφισβητίσω το προϊον μια που δεν το είχα ξανακούσει. Μετά όμως αισθάνομαι ότι μάλλον τα έκανα ολίγον σκατά ή ότι κακώς ακολούθησα το προϊον και τις λειψές οδηγίες που μου έδωσαν....

Είμαστε στην αρχή της 4ης εβδομάδας. Η αμμωνία όλο το διάστημα με υγρά πλέον τεστ δεν έχει περάσει το 0,5.Μόνο μια φορά ήταν πιο σκούρο λίγο πράσινο αλλά δεν έφτασε το 1 (μη τοξική βάση του PH). Εγώ θεωρούσα καλό για τα ψάρια εφόσον είχα αμμωνία να κάνω μερικές αλλαγές νερού συχνά, συμπληρώνοντας αντιχλώριο και επιπλέον βακτήρια. Έκανα ανά 3-4 ημέρες με αλλαγή 10 λτ. Στην πρώτη άλλαξα 20λτ αν θυμαμαι καλά. Έχω κάνει 4 αλλαγές μέχρι στιγμής.

Τρέχει τώρα 4 ημέρες χωρίς αλλαγή νερού και έχω πλέον σήμερα ανεβασμένα Ν02. Με βάση το χρώμα είναι σχεδόν 0,8mg. Ανάμεσα στο 0,5 και το 1 το βλέπω. Ήμουν έτοιμος για αλλαγή νερού αλλά παίρνοντας ένα τηλ τον άνθρωπο που τα αγόρασα μου είπε ότι κακός έκανα τόσες αλλαγές νερού (μια φορά το μήνα θέλει λέει) και ότι έτσι μάλλον εμπόδισα την βιολογία να αναπτυχθεί. Μου είπε να μην κάνω αλλαγή και να το αφήσω όπως είναι, χωρίς τάισμα για 2-3 μέρες. Μου είπε ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω αμμωνία και N02 εφόσον είχαν πάει όλα καλά.

Είναι δεδομένο λοιπόν ότι έχω άστρωτο φίλτρο με ψάρια μέσα. Τι κάνουμε τώρα; Τα αφήνω έτσι; Κακώς έκανα αλλαγές τελικά; Το Test της Sera προτείνει το Sera Toxivec για υψηλές τιμές N02. Θα βοηθήσει ή να περιμένω πράγματι 2-3 μέρες έστω και με υψηλά N02;

Σας ευχαριστώ παιδιά και συγνώμη για την ζαλάδα..... εγώ νόμιζα ότι για καλό τις έκανα τις αλλαγές και μου γύρισε μπούμεραγκ;

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας. Στο φίλτρο κατόπιν και προτροπής του Κλεόβουλου έχω βάλει το siporax Mini από την αρχή της λειτουργίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries