Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 22-02-21, 09:48
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Επανέρχομαι στα φυτά λίγο.

Όταν λέμε ότι το Acorus pusillus είναι υδρόφιλο και θα χαλάσει. Είναι δεδομένο ότι θα χαλάσει; Και το Pet που το πήρα το είχε μέσα στο νερό. Αν δεν έκανε γιατί μου το έδωσε ο τύπος; Τόσα φύτά είχε εκεί.... Μήπως είναι κάποιο ενυδρειακό είδος; Λέμε τώρα ....

Υπάρχει περίπτωση το Echinodorous Yellow Sun ή το Ludwigia sp. Super REd. (ειδικά το πρώτο) να μην θέλει φύτεμα όπως διαβάζω για τις ανούμπιες;

Επίσης, πως είναι η κοινές ονομασίες αυτών των φυτών μήπως και τα βρω και διαβάσω πέντε πράγματα παραπάνω γιατί έτσι δεν βρίσκω τίποτα σε ελληνικό περιεχόμενο...

Σε ότι αφορά τα test. Όπως σας είπα έχω τα στικ.... αυτά από ότι διαπίστωσα τώρα που άρχισα να μετράω, δεν έχουν μέτρηση για αμμωνία. Μόνο για Νο2 και Ν03. Επίσης τα νιτρικά τα έχει οκ ή νο οκ. Όχι με κλίμακα. Σκέφτομαι λοιπόν ανα πάρω και ένα υγρό τεστ. Ποιο θεωρείτε πιο σημαντικό. Να πάρω αμμωνίας ή νιτρικών; Ή πρέπει οπωσδήποτε και τα δύο;


Επίσης, κάτι τελευταίο. Το φίλτρο το γέμισα με το sera siporax mini Professional 35γρ και έκοψα και το σφουγγαράκι που είχε στην μέση και πήρε το μισό.... Το έβαλα χύμα, χωρίς το διχτάκι του. Καλά εκανα; Είμαι οκ;

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές. Όσο και αν έχω διαβάσει πάντα γεννιούνται απορίες....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01399 seconds with 11 queries