Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #122  
Παλιά 06-08-11, 13:43
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων



Ταιστρα δεν βαζουμε χωρις να λειτουργησει υπο επιβλεψη για αρκετες μερες, και χωρις καινουρια μπαταρια πριν φυγουμε.
Το ιδιο και η ψυξη πρεπει να ειναι ελεγμενη. Η πτωση της σταθμης απο την εξατμιση ειναι επικινδυνη ιδιως αν μεινουν εκτος νερου αντλτες φιλτρων.
Σε ευχαριστω. Την ταιστρα θα την δοκιμασω απο αυριο να την δω στην πραξη μιας και φευγω σε κανα 10ημερο και ετσι θα εχω καποιο χρονο να την ελεγξω. Σιγουρα ενα ακομα θεμα που εχω στο μυαλο μου ειναι η εξατμιση οπως λες και εσυ. Συνηθως εχω μια πτωση της σταθμης του μισου εκατοστου καθε 2 μερες. Οποτε χοντρικα ας πουμε 1-1,5 εκατοστο καθε 3 μερες για να ειμαστε σιγουροι για τα μετρα προληψης. Θα ερθει φιλικο προσωπο μονο για μια φορα και θα φτιαξει νερο με αντιχλωριο σε κανατα 2 λιτρων που εχω και φτιαχνω και εγω εκει το νερο για να συμπληρωνω την εξατμιση. Η κανατα απο καινουρια που την πηρα, την πηρα για αυτο το σκοπο και δεν εχει χρησιμοποιηθει αλλου ποτε, για αλλη χρηση κλπ. Το να μεινει η αντλια του φιλτου εκτος νερου μεσα στο διαστημα που θα λειπω ειναι μαλλον απιθανο διοτι το φιλτρο μου ειναι κρεμαστο, η εισαγωγη της αντλιας του ειναι αρκετα βαθια. Αυτο που με απασχολει ειναι πως το φιλτρο μου, μιας και κρεμαστο, ριχνει το νερο σαν συντριβανι απο 2 μεριες. Αν η σταθμη πεσει πιο κατω απο εκει, τοτε το νερο θα πεφτει απο εκει και θα παφλαζει στην επιφανεια του νερου του ενυδρειου που θα ειναι πιο κατω κατι που ισως να πεταξει και καμια σταγονα απο εξω απο το ενυδρειο και κατι που ισως να στρεσαρει τα ψαρακια (αυτος ο θορυβως ας πουμε). Βεβαια για να φτασει να γινει αυτο, πρεπει παλι η σταθμη να κατεβει σχετικα αρκετα, οχι οπως την αντλια αλλα 5 εκατοστα ας πουμε. Γιαυτο θα βαλω και ατομο να ερθει μια φορα (την 4η μερα πχ.) να φτιαξει μια κανατα νερο και να προσθεσει οσο χρειαζεται.

Θα μπορουσα να εχω και εγω ετοιμη την κανατα με το νερο ετοιμο με αντιχλωριο απο οταν φυγω αλλα χωρις να χαλασει και το ατομο που θα ερθει να κανει την συμπληρωση να μην ασχοληθει με το να φτιαξει και το νερο? Με ενα μικρο φιλτρο ας πουμε που εχω να βαλω μεσα με ενα σφουγγαρι?

Οταν λες η ψυξη να ειναι ελεγμενη? Να τα βαλω δηλαδη απο Δευτερα τα ανεμιστηρακια να δουλευουν ωστε να δω αν ριχνουν την θερμοκρασια περισσοτερο απο οσο πρεπει με αυτο το προγραμμα ή αν δεν εχουν αποδοση και η θερμοκρασια ανεβαινει? Παντως οπως λεω και πιο πανω, περισσοτερο απο 27,5 δεν εχω ανεβασει χωρις ανεμιστηρα και χωρις aricodition στο χωρο. Σε περιπτωση που ειναι οκ με τα ανεμιστηρακια αυτα, να βαλω πριν φυγω και τον θερμοστατη στην μπριζα (μιας και τον εχω εκτος λογω καλοκαιριου) σε περιπτωση που καταφερουν και ριξουν τη θερμοκρασια κατω απο 24 ας πουμε και να τον ρυθμισω στους 24-25?
-------------------------
Up!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 06-08-11 στις 13:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01773 seconds with 11 queries