Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 19-05-12, 17:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Θεωρητικα το ιδανικο θα ηταν ΚΑΙ στο σπιτι να εχεις τα παντα σε ενα μετασχηματιστη 1:1
Η Γειωση ειναι απαραιτητη για καποιες ηλεκτρονικες συσκευες που ακτινοβολουν παρασσιτικες συχνοτητες και γενικα για οτιδηποτε χρησιμοποιει υψηλες συχνοτητες, αλλα για αλλους πλεον λογους, οχι για ασφαλεια. (αν και για λογους ασφαλειας ειναι απαραιτητη αν εχουμε αντικεραυνικα φιλτρα γραμμης, κεραιων κτλ)
Τωρα κατα ποσο αυτο θελει να το κανει ο καθε ενας ειναι αλλη ιστορια και σιγουρα εδω δεν ειναι το καταλληλο φορουμ για τετοιου ειδους συζητηση, ομως το πιο σπανιο ατυχημα σε σπιτι ειναι η ηλεκτροπληξια οποτε θα ηταν υπερβολη κατι τετοιο και για να προεβαινε καποιος μη ειδικος σε τετοιου ειδους ενεργεις θα πρεπει ειτε να ειναι υποχονδριος ειτε να εχει πολλα λεφτα που δεν ξερει τι να τα κανει.
Στα εργαστηρια ομως που δουλευουμε συσκευες υπο ταση και που φτιαχνουμε νεες κατασκευες που πρακτικα δεν εχουμε εξακριβωσει ακομα αν λειτουργουν σωστα η συγκεκριμενη λογικη εγκαταστασης εκτος οτι ειναι και υποχρεωτικη με νομο μπορει να γινει και ζητημα ζωης και θανατου.
Τωρα απο κει και περα αν ρωτας σε εντελως θεωρητικο επιπεδο, η αν εισαι δισεκατομμυριουχος και δεν ξερεις τι να κανεις τα λεφτα σου, τοτε ναι, το καλυτερο θα ηταν η υπαρξη μετ/η 1:1, ηλεκτρονικου σταθεροποιητη τασης με χαμηλη ταχυτητα αποκρισης και ups online (πλακα πλακα στο δωματιο που εχω τους υπολογιστες ετσι εχω κανει την εγκατασταση σπιτι, αλλα εμενα τυχαινει πολλες φορες και μου μενουν συσκευες που αγοραζονται για καποια εγκατασταση και τελικα στην πορεια κατι γινεται και ειτε κοβουν οι πελατες τιμη οποτε κοβω κι εγω απο την εγκατασταση κατι, ειτε αλλαζουν τα σχεδια στην πορεια για διαφορους λογους )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01823 seconds with 11 queries