Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 18-11-03, 19:25
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

α) διότι το chiller ψύχει μόνον το νερό και όχι ΚΑΙ τον περιβάλλοντα χώρο.

β) διότι είναι αδύνατον (θεωρητικά και πρακτικά) μας αρέσει δεν μας αρέσει να χρειαστεί λιγότερη ενέργεια το να ψύξεις ένα ολόκληρο σπίτι ΚΑΙ το ενυδρείο, από ό,τι το ενυδρείο μόνο του. Σε περίπτωση δε που δεν είσαι καν στο σπίτι (πρωϊ, διακοπές κ.λ.π.) είναι και σπατάλη ενέργειας..

γ) δεν ξέρω πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι σου ούτε σε ποιόν όροφο είναι, αλλά εμένα που είναι τελευταίος όροφος με μία πλάκα χχχ τετραγωνικών και ανοιχτό από όλες τις πλευρές δεν μου φτάνουνε 30 KWh για να το ψύξω υποφερτά (ΜΕ μόνωση εννοείται). Επίσης μου αρέσει δεν μου αρέσει (και φυσικά ΔΕΝ μου αρέσει) η μελέτη για τα τετραγωνικά μου λέει 60.000 BTU και αυτά μόνον με ένα τρόπο βγαίνουνε. Πληρώνοντας χχχ KWh.

δ) αυτός που δεν έχει κεντρικό compressor αλλά έχει ενυδρεία σε 2-3 διαφορετικά μέρη του σπιτιού τι κάνει ;

Οσον αφορά την τελευταία σου ερώτηση, αν ρωτάς εμένα, εννοείται πως ναι, θα τα έδινα για τα ψαράκια μου και εγώ ας έβραζα.

Αφού τελικά συμφωνείς και εσύ ότι το chiller είναι η ιδανική λύση για τα ενυδρεία μας, γιατί μου κάνεις την ζωή τόσο δύσκολη ;;;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01112 seconds with 11 queries