Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 16-06-11, 14:52
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
μακροσκελής απάντηση και πολύ φοβάμαι πως θα αδικήσουμε τον ιδρυτή του θέματος απαντώντας σουO ιδρυτής έχει αδικηθεί από προηγούμενα σχόλια.Η μεταξύ μας συζήτηση δε θα τον αδικήσει περισσότερο.Πίστεψέ με.

πάντως με λίγα λόγια και χωρίς καμία διάθεση προσβολής προς κανέναν (απλά χάριν λακωνικότητας)
δεν ξέρεις και πολλά επι του θέματος και ως γνωστών η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειαςΚάτι θα έχει πάρει και εμένα το αυτί μου.Συμφωνώ,η ημιμάθια είναι ο,τι χειρότερο.Να ξέρεις πως η ημιμάθια έχει διαβαθμίσεις.Η έντονη ημιμάθια κάνει το υποκείμενο να έχει την εντύπωση ότι πλησιάζει την αλήθεια ενώ στην πραγματικότητα,απομακρύνεται.Άρα,πρέπει να προσέξουμε και οι δύο.Αντικειμενικές απαντήσεις μπορεί να μας δώσει μόνο εξειδικευμένος επιστήμονας και όχι,δε μιλώ για κάθε είδους κτηνίατρο.Και εκεί ακόμα,θα συναντήσουμε απόψεις αντίθετες.Άρα,είμαστε χιλιόμετρα μακρυά από την αλήθεια.

και μπορεί να επιχειρηματολογήσω για κάτι απαράδεκτο και χαζό,οκ
αυτό δεν απαγορεύει στον άλλο να επιχειρηματολογήσει υπέρ της βλακείας μου -και στην ουσία προκειμένου να αποδείξει ότι είμαι απλά ξεροκέφαλος και αμαθής και με σοφιστίες και παραφθορές του λόγου και της επιστήμης προσπαθώ να αποδείξω "Την φυσιολογική αμβλύνοια της γυναικός" επι παραδείγματι..Μη με προκαλείς γιατί έδινα σήμερα ένα μάθημα περί <<κοινωνικής κατασκευής της πραγματικότητας>> και έχω κάνει προθέρμανση για θεωρίες.

την καλοσύνη του σκύλου μου την κρίνω προσωπικά και την βρίσκω άπειρη-σαν την μαμά κουκουβάγια Πράγματι,σύγκριση μπορούμε να κάνουμε μόνο να έχουμε στην κατοχή μας δύο σκυλιά του ίδιου φύλου και με την ίδια εκπαίδευση,το ένα όμως από εκτροφείο και το άλλο από γέννα ιδιώτη.Και πάλι είναι πολλοί οι αστάθμητοι παράγοντες,αλλά έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.Όταν θα κάνει κάποιος ένα τέτοιο-δύσκολο πείραμα και θα αποδείξει ότι τα γονίδια και όχι η εκπαίδευση παίζουν πρωτεύοντα ρόλο στη διαμόρφωση του ζώου,τότε θα αναθεωρήσω.Έως τότε μπορώ να έχω το ίδιο κύρος απόψεων με τους ψευτοσκυλοεπιστήμονες.


ΥΓ
σαφώς και υπάρχουν απαράδεκτα ακριβοί εκτροφείς
αλλά τα αναφερόμενα στα πέτσοπ "εκτροφεία εξωτερικού" είναι όλα πάπι μιλ- μην σας ξεγελάει κανείςΣυμφωνώ απόλυτα εδώ.Υπάρχουν όμως και εκτροφεία που δίνουν κουτάβια σε νορμάλ τιμές κάνοντας τις γέννες σε καλές συνθήκες.Απο εκεί και πέρα αν ο τάδε εκτροφέας έχει πληρώσει δέκα χιλιάρικα για τον πατέρα,επειδή είχε βραβεία μορφολογίας δε χρωστώ εγώ σε τίποτα να πρέπει να πάρω ένα κουτάβι 1500 ευρώ αν δε με ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί μορφολογίας.Οι διαγνωισμοί αυτοί είναι δηλαδή η αγάπη για τα ζώα που λες?Το να στήνεις το σκύλο λες και είναι κούκλα?Ή το να χτενίζεις 2 ώρες το τρίχωμα για να πάει στην επίδειξη με τάδε μήκος?Ή το να ισιώνεις το μαλλί από τα γιορκσάιρ επειδή το πρότυπο λέει "να ανεμίζει ανέμελα σαν της μπάρμπι"?
ΔΕΝ υπάρχει εκτροφείο νορμάλ που να εκτρέφει για την φυλή που λατρεύει και που να δίνει κουτάβια σε ενδιάμεσους Συμφωνώ..
...........
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01871 seconds with 11 queries