Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 16-06-11, 14:06
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
και στο φόρουμ που είμαι εγώ τουλάχιστον οι περισσότεροι έχουν αν όχι μόνο πρώην αδέσποτα τότε και αδέσποτα εκτός απο καθαρόαιμα. ένα άλλο που ξέρω πάλι ,εκεί απλά αν τους μόλαγες τότε απλά θα εξαφάνιζαν το είδος του σκύλου αφού θα στείρωναν τα πάντα...άρα καπούτ.....
ένα άλλο πάλι που ήμουν παλιά μοντ ,κι εκεί πιο πολύ προμοτάρουν την υιοθεσία αδέσποτων
σε ποιό αναφέρεσαι? με μπερδεύεις.....Ο καθένας μπορεί να υποστηρίξει ο,τι θέλει αν έχει επιχειρήματα.Και εγώ σκέφτομαι -λέμε τώρα- να ανοίξω ένα φόρουμ που να προωθώ τα <<συνοικέσια>> ανάμεσα σε σκυλιά.Το θέμα είναι ότι στα φόρουμ που αναφέρομαι άσχετα με το τι θες να γράψεις,θα σε πάρουν από τα μούτρα με το καλημέρα.Εδώ σε αυτό το ΨΑΡΟ-φόρουμ παίρνουν κάποιοι απ'τα μούτρα μια κοπέλα που είπε να μοιραστεί τη χαρά της.Άλλο το να πεις κάτι,άλλο το να το επιβάλλεις,άλλο το να το προτείνεις.ΑΠΛΟ.

το θέμα είναι (στα σκυλοφόρουμ) ότι μπουκοτάρουμε τα πέτσοπ και τα σκυλιά απο πάπι μίλ - όπως και τις ανευθυνες γέννες απο ανθρώπους που νομίζουν ότι ο σκύλος έχει σεξουαλικότητα και τον αναπαράγουν λές και είναι είδος προς εξαφάνιση ,αδιακρίτως δηλαδή, ενώ και απο την φύση του σκύλου ως αγελαίο θηλαστικό αλλά και λόγο του τεράστιου προβλήματος του υπερπλυθησμού του η αναπαραγωγή του σκύλου δεν είναι κάτι που γίνεται απο όλα τα σκυλιά.......Και εγώ είμαι φανατικά κατά των πάπι μιλς.Από εκεί και πέρα,αν ίσχυαν αυτά που τα σκυλοφόρουμ υποστηρίζουν,τότε θα είχαμε μια ελίτ ανθρώπων που θα ήταν οι μόνοι που θα είχαν σκύλο που ανήκει σε κάποια φυλή.Όπως με τις φεράρι ας πούμε.Γιατί αν έπρεπε όσοι παίρνουν ένα Yorkshire να έχουν 1,300 ευρώ (όχι τυχαία τιμή) να διαθέσουν μόνο για την αγορά,τώρα θα ήταν τα yorkshire είδος προς εξαφάνιση.Σίγουρα θα ήταν τέλειο όλοι να είχαμε σκυλιά εκτροφείου,αλλά το μπορώ από το θα έπρεπε απέχουν.

οι φυσικές αγέλες σκύλων (όπως τα ντίνγκο στην αυστραλία ή τα άφγκαν στο αφγανιστάν) "στειρώνουν" τα μέλη τους δια της δια ροπάλου απαγόρευσης έστω και προσομοίωσης της αναπαραγωγικής πράξης και μόνο το κυρίαρχο ζευγος μπορεί να αναπαραχθεί
τραγικό αλλά -σε περίπτωση που άλλο θηλυκό πλήν του κυρίαρχου τύχει να μείνει έγκυος , η κατάληξή του είναι με ανοιγμένη κοιλιά και νεκρό.....Από τη στιγμή που ο σκύλος και το κάθε ζώο έρχεται κοντά στον άνθρωπο,είναι αδύνατον όλα να μείνουν όπως τα έχει η φύση ορίσει.Πιστεύεις ότι ο κυρίαρχος σκύλος της αγέλης δε θα είχε ποτέ πιθανότητα δυσπλασίας?Τότε,η δυσπλασία δε θα υπήρχε.Ποιός κρίνει αν ο σκύλος μου είναι τελείως ακατάλληλος για να αναπαραχθεί?Οι εκτροφείς έχουν μια αγέλη από 30 σκυλιά και τα αφήνουν να ζευγαρώσουν όπως λες,με φυσικό τρόπο?Ποιός λέει ότι τα σκυλιά εκτροφής είναι πιο κατάλληλα για αναπαραγωγή από το σκύλο μου?Επειδή,τα αυτάκια του σκύλου εςκτροφής είναι λίγο πιο στρογγυλεμένα ή επειδή έχει τελείως ίσια πλάτη,αυτό θα ήταν το κριτήριο που θα τον έκανε τόσο ισχυρό για αναπαραγωγή?

για τα δε πάπι μίλ όποιος δεν ξέρει ας δεί βίντεο στο youtube για τι συνθήκες μιλάμε-και θεωρητικά όποιος ξέρει αλλά αγοράζει απο πέτσοπ είναι συνένοχος -άρα και λίγα θα ακούσει
ενώ αν δεν ξέρει ...είναι ένοχος αγοράς έμβιου συντρόφου για 15 χρόνια χωρίς να έχει ψάξει τίποτα και καθόλου......Ναι,ούτε εγώ είμαι υπέρ της αγοράς σκύλου από πετ και δεν το συνιστώ.Τα πάπι μιλς είναι πράγματι ο,τι χειρότερο.Έχω,όμως,μια σκυλίτσα από μια γέννα που ούτε δυσπλασίες έχει,ούτε τύφο ή πως λέγονται αυτά ούτε τί-πο-τα.Και πίστεψέ με δεν είμαι η εξαίρεση στον κανόνα.Ναι την πήρα γιατί μου άρεσε η ράτσα εμφανισιακά,ήθελα ένα σκυλί με αυτά τα χαρακτηριστικά και γιατί δεν είχα λευτά να διαθέσω για σκύλο εκτροφείου.Και,ναι,έχει αυτά τα χαρακτηριστικά στο ταπεραμέντο της και δεν είναι ο,τι να ναι.Αν είχα τα ευρώ θα έπαιρνα σκύλο εκτροφείου,αλλά έχω και εγώ το δικαίωμα που δεν είμαι πλούσιος να έχω τη ράτσα που μου αρέσει.
ε-εκεί υπάρχουν πάντα διαφωνίες σχετικά με την σκληρότητα της αντιμετώπισης
αλλά έτσι είναι τα φόρουμ........πλουραλιστικάΦυσικά,καθένας μπορεί να υποστηρίξει ο,τι θέλει και να το εκφράσει με όποιον τρόπο θέλει.Αν ο δέκτης κρίνει ότι ο τρόπος αυτός τον θίγει απλά δε γράφει στο εν λόγω φόρουμ.Είναι και αυτό διακαίωμα του δέκτη.Για εμένα,ο τρόπος που απαντάνε στα φόρουμ που έχω στο νου μου φαίνεται επιθετικός προς εμένα και όχι προς την επιλογή μου και χλευαστικός.Γιαυτό και εγραψα τα παραπάνω.Γιαυτό και δεν γράφω ούτε γεια και ας είμαι γραμμένος σε όλα γιατί πράγματι έχουν ένα θησαυρό γνώσεων πάνω στο θέμα σκύλος.
ΥΓ
για τα πάπι μίλ (γνωστά και ως εκτροφεία εξωτερικού στα πέτσοπ) προειδοποιώ ότι οι σκηνές είναι φρικιαστικές και όχι για ευαίσθητα στομάχια
και ο όρος στα αγγλικά είναι puppy millΥπάρχουν και πιο σωστά εκτροφεία.Δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιό είναι ποιό γιαυτό απλά δεν είναι ανάγκη να δώσουμε κοροιδίστικα λευτά στο πετ σοπ.Ναι,αν σκέφτεται κανείς να πληρώσει 600 ευρώ για ένα σκυλί από πετ σοπ ας βάλει μερικά παραπάνω και να πάρει ένα σκύλο εκτροφείου.Ή διαφορετικά ας ψάξει μια προσεγμένη γέννα από ιδιώτη.
Είπα να απαντήσω τώρα που βρήκα χρόνο.(εμ,τα θέλω και γω,να δω τι θα ακούσω τώρα....)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02195 seconds with 11 queries