Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-02-05, 07:58
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
BTW μπορεί κάποιος να μου πει πόσο κρατάει μια φιάλη του 1kg. για παράδειγμα με ροή 1φυσ./δευτ. περίπου? Θέλω να μάθω κάθε πότε χρειάζονται γεμισμα οι φιάλες Co2.
1. Εξαρτάται από το πόσο καλή διάχυση κάνεις.
Κάποιος που μπορεί να "εκμεταλλευτεί" καλά το διοξείδιο, μπορεί να χρειάζεται μια φυσαλίδα ανά 3 δευτερόλεπτα για να πετύχει Χ συνθήκες..
Κάποιος άλλος που δεν έχει "σόϊ" διαχυτήρα, για να πετύχει τις ίδιες Χ συνθήκες, μπορεί να χρειάζεται 1 φυσαλίδα ανά 1 δευτερόλεπτο...
Χοντρικά, ο πρώτος "ξοδεύει" τρεις φορές λιγότερο διοξείδιο από τον δεύτερο, οπότε η μπουκάλα του θα κρατήσει τριπλάσιο χρόνο.

2. Εξαρτάται από το τι θέλεις να "πετύχεις"... Με μία φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο, θα "χαμηλώσεις" το pH περισσότερο απ' ότι αν "ρίχνεις" 1 φυσαλίδα ανα 3 δευτ/τα... οπότε η φιάλη στην πρώτη περίπτωση θα "κρατήσει" λιγότερο.

3. Εξαρτάται από το πόσο "γεμάτη" είναι η φιάλη "εξ' αρχής". Αλλο να πάρεις μια φρεσκογεμισμένη με 40 bar και άλλο με 60 bar..

4. Εξαρτάται από το πόσο "στεγανά" είναι φτιαγμένη η όλη εγκατάσταση. Αν έχεις διαρροές, θα αδειάσει γρήγορα.

Και υπάρχουν και άλλα "εξαρτάται"...

Ανάλογα με τη χρήση και την κατανάλωση, η ίδια φιάλη μπορεί να "κρατήσει" 2 μήνες, μπορεί όμως και ένα χρόνο. (λέμε τώρα...)

Δεν νομίζω οτι μπορεί να δοθεί "καθαρή" απάντηση στο ερώτημά σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01748 seconds with 11 queries