Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 05-02-07, 22:50
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχας δεν ειναι σε τιμη ευκαιριας, ειναι ακριβα οπως λεει και ο ιδιος ο γραφων και οπως φαινεται απο την τιμη τους.
Το ξέρω, το σχόλιο μου ήταν άκρως ειρωνικό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν παραδεχτουμε οτι εκτοτε, παντα λογω ανθρωπινης κακομεταχειρισης, γεμισαμε αδεσποτα, σκυλια γατια ρατσας, ωδικα πτηνα, διακοσμητικα ψαρια κλπ, τοτε ας εστιασουμε την συζητηση εκει.
Ναι ας εστιάσουμε!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το μεγαλο μερος των ψαριων να ειναι απο αναπαραγωγες σε αιχμαλωσια, δεν εχουμε προβλημα.
Συμφωνώ... και πιστεύω ότι σε αυτά θα έπρεπε να περιοριστεί το χόμπι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το μικρο μερος αγριων ψαριων (γλυκου νερου) που ερχεται στο χομπυ κατα τη γνωμη μου επισης δεν εχουμε προβλημα. ........... αφ' ετερου τα περισσοτερα αγρια ψαρια που φτανουν στα ενυδρεια μας εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης και μακροζωιας απ΄' οτι αν εμεναν στη φυση (η αισθηση "ελευθεριας" δεν υπαρχει, αν παρεχονται οι σωστες συνθηκες ενα ψαρι "προτιμαει" χιλιες φορες να εχει ασφαλεια και ετοιμη τροφη).

Η εισαγωγη που και που, αγριων ειδων στα ενυδρεια δινει και νεο αιμα στα πολλες φορες εκφυλισμενα λογω πολλων γενιων αναπαραγωγης σε αιχμαλωσια ψαρια.
Δηλαδή πιστεύεις ότι μόνο σε περίπτωση που ένα είδος είναι υπό εξαφάνιση, τότε μόνο δεν θα πρέπει να αιχμαλωτίζεται σε ενυδρεία?

Επίσης θεωρώ ότι για την αίσθηση ελευθερίας δεν μπορούμε να μιλάμε έτσι ισοπεδωτικά μόνο και μόνο επειδή έτυχε εμείς ν' αποφασίσουμε ότι θα τους τη στερήσουμε...

Αυτά τα άγρια κομμάτια εκτός από κάποιους έμπειρους χομπίστες που θα παρέχουν όσα υποστηρίζεις, θα τραβήξουν καί άτομα με ανεπαρκή εξοπλισμό, οι οποίοι θέλουν να έχουν κάτι ξεχωριστό....για όσο ζήσει, όπως αρκετοί νεαροί ψάχνουν πιράνγχας για μαγκιά....

Για να μη μακρηγορώ, δεν θα παραστήσω τον ηθικολόγο αφού κι εγώ έχω επιλέξει αυτό το χόμπι... αλλά από την άλλη δεν πείθομαι ότι άγρια ζώα πρέπει να αιχμαλωτίζονται μόνο και μόνο επειδή δεν είναι υπό εξαφάνιση... ή επειδή μειώνουν τον εκφυλισμό των ψαριών από αναπαραγωγή. Και να διαφημίζονται και μέσα στο φόρουμ. Γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01863 seconds with 11 queries