Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 28-07-14, 13:02
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι η ποσοτητα της εξατμισης δεν εξαρταται μονο απο το χρονο μεταβολης θερμοκρασιας 27 στα 26.5 αλλα και απο την ενταση του ανεμιστηρα.
Aν παρεις 2 15λιτρα ενυδρεια και βαλεις και στα 2 controller αλλα στο ενα εχεις εναν 120αρι ανεμιστηρα και στον αλλο εναν 40αρι ανεμιστηρα με σταθερη θερμοκρασια 26 και στα 2 στο ιδιο δοματιο διπλα διπλα,θα εχουν την ιδια εξατμιση καθημερινα;
πιστευω οτι ισχυει το εξης:
με εναν μεγαλο ανεμιστηρα, η εξατμιση ειναι μεγαλυτερη (σε lt/h πχ) αλλα ο χρονος λειτουργιας του ανεμιστηρα για να ριξει την θερμοκρασια μικροτερος.

με εναν μικροτερο ανεμιστηρα, η εξατμιση ειναι μικροτερη αλλα ο χρονος λειτουργιας μεγαλυτερος.

συνεπως η εξατμιση θα ειναι η ιδια....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μονομαχος στους 27 βαθμους δεν θα εχει προβλημα θα εχουν ομως
τα white cloud που θελουν δροσερο νερο.
το γνωριζω, γι αυτο ολον το χειμωνα η θερμοκρασια ηταν γυρω στους 24-25 max. απο την αλλη ομως, υπαρχουν 2-3 παιδια που απαντησαν στο αλλο θεμα που ανοιξα, και μου ειπαν οτι για τον χρονο που θελω να το αφησω στους 26-27 βαθμους δεν θα εχουν προβλημα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και χωρισε τα ψαρια.
Ειναι ασυμβατα στις θερμοκρασιες.
οι θερμοκρασιες συμφωνα με τα οσα εχω διαβασει ειναι συμβατες στην ελαχιστη του μονομαχου με την μεγιστη των white cloud. δυστυχως οταν τα πηρα δεν φανταστηκα οτι θα εχω τετοιο προβλημα με την εξατμιση κι οτι θα ειναι προβλημα να κρατησω την θερμοκρασια στους 25 βαθμους (τουλαχιστον για τον χρονο των διακοπων μου). τωρα δεν ξερω αν προλαβαινω μεσα σε 2 βδομαδες που μου μενουν μεχρι να φυγω αν μπορω να τα δωσω σε καποιον ή αν μπορω να τα δωσω καπου να τα φιλοξενησουν (σε καποιο πετ σοπ πχ)....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 28-07-14 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01897 seconds with 11 queries