Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 06-07-06, 12:53
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dialpistis
Δεν είναι ανάγκη να πάρεις τίποτα... για το πρώτο τουλάχιστον 6μηνο και αν κρατήσεις χαμηλά την ιχθυοφόρτωση μη πάρεις τπτ... το μικρό σου μπλε σφουγγάρι και λίγο ιαλοβάμβακα επιπλέων είσαι οκ...
Αυτό φίλε μου, δεν μπορεί να το υποδείξει ΟΥΤΕ ο dialpistis, ούτε ο Apostolis, ουτε ΚΑΝΕΝΑΣ! Μόνο οι μετρήσεις των παραμέτρων του νερού που έχουν σχέση με τον κύκλο του Αζώτου και η γενικότερη εικόνα του ενυδρείου σου!

Επειδή τυγχάνει να έχω παρόμοιο ενυδρείο, δεν καταλαβαίνω τί εννοείς "σφουγγαράκι αντλίας"... καθ'ότι οι αντλίες δεν παριβάλλονται απο εξωτερικό "δικό τους" σφουγγαράκι...! Άρα, μάλλον εννοεί το μπλέ σφουγγάρι που υπάρχει στον ενιαίο κάδο... αν το έπλυνε αυτό με νερό βρύσης, καλά θα κάνει να κάνει καθημερινές μετρήσεις και τις απαραίτητες αλλαγές νερού (ΠΑΝΤΑ με αντιχλώριο!) που προβλέπονται κατά το "στρώσιμο ενυδρείου"...

Τα εξωτερικά φίλτρα και η απόδοσή τους, είναι ΣΧΕΤΙΚΗ! Ένα καλοστρωμμένο εσωτερικό μπορεί να είναι είναι το ίδιο αποτελεσματικό! Γνώμη μου είναι, ο άνθρωπος (αν ΔΕΝ θέλει να μπεί σε έξοδα!) να πάει να πάρει μια ΣΩΣΤΗ αντλία ΕΠΩΝΥΜΗΣ εταιρίας (προσωπικά εμπιστεύομαι περισσότερο την EHEIM!) 500-600 lt/h και αν θέλει ας της βάλει γύρω-γύρω και μία στρώση "τούλι μπομπονιέρας" για να μην μπαίνουν μέσα σαλιγγαράκια κλπ... Αλλιώς, ένα EHEIM 2215 είναι η καλύτερη λύση...!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolis : 06-07-06 στις 12:58
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01441 seconds with 11 queries