Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 04-07-06, 14:56
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Πες ακριβώς τι ψάρια έχεις και σε πόσα λίτρα, φυτά κλπ, μπας και γίνει πιο συγκεκριμένη η εικόνα, για να γίνει και πιο εύκολη (ίσως) η απάντηση...
Τι θα έκανα εγώ:
- Καθόλου τάισμα για τις 3 επόμενες ημέρες και μετά πολύ λίγο τάισμα 1 ημέρα και μετά, ημέρα παρά ημέρα και από πολύ λίγο (ίσα-ίσα για συντήρηση) μέχρι να στρώσει μαλακά το πράγμα.
- Πρόσθεση προ-βιολογικού υλικού από τα έτοιμα ζουμιά, για επίσπευση της ανάπτυξης της νέας αποικίας.
- Καθημερινές προσεκτικές αναλυτικές μετρήσεις αμμωνίας και ΝΟ2, από σήμερα το βράδυ.
- Ανάλογα με τις μετρήσεις, συχνές αλλαγές νερού, για κατέβασμα των τυχόν ανεβασμένων τιμών αμμωνίας και ΝΟ2.
- Προσπάθεια να βρώ έτοιμη αποικία από άλλον χομπίστα στην περιοχή μου (αν καθαρίσει κάποιος το φίλτρο του και σου δώσει την "μπίχλα", την βάζεις μέσα και σχεδόν γλυτώνεις, άμεσα!).
- Διάβασμα πολύ σχετικά, για να κατανοήσω πλήρως την διαδικασία, γιατί αποδείχτηκε (με την πράξη μου) ότι δεν την ξέρω...
Αυτά... και καλή τύχη στα ψαράκια σου...

Υ.Σ.: Ξέρω ότι έχεις μηχανάκι. Αν δεν έχεις κανέναν άλλον να σου δώσει, έλα τώρα από τον Βύρωνα, να στίψω ένα φίλτρο, να τα πάρεις και να τελειώνεις. Ευτυχώς έχω σε λειτουργία πολλά...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 04-07-06 στις 15:06
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02060 seconds with 11 queries