Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 09-08-09, 22:50
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παιδια αυτο που ειπα για την αναπτηξη σχετικα με τα λιτρα και τον ογκο του ενυδρειου δεν το ειπα τυχαια αλλα μετα απο παρα πολλα παραδειγματα και εμπειριες δικες μου,φιλων και γνωστων.
Πριν 5 χρονια πηρα ενα ενυδρειο 120χ50χ50 και ο ξαδερφος μου πηρε ενα 60χ35χ30 αγορασαμε και οι 2 την ιδια μερα απο το ιδιο petshop apo 2 oscar ιδιας γεννας και ιδια τροφη και τα ταιζαμε με την ιδια συχνοτητα ακριβως.
Στους 3 μηνες ειχανε γινει τα δικα μου διπλασια, σε 1 χρονο τριπλασια και τελικα εμενα κατεληξαν στα 40cm του ξαδερφου μου στα 15cm το πολυ, οποτε μου τα χαρισε και τα εβαλα σε ενα αλλο ενυδρειο 100χ40χ40.
Μετα απο λιγους μηνες αρχισαν και αυτα να μεγαλονουν αλλα ποτε δεν φτασανε τα πρωτα που ηταν 40cm.
Μπορω να σας αναφερω 10αδες τετοιες περιπτωσεις και αν αυτο σας φενετε λιγο παραξενο ποσο μαλλον αυτο που ειπε ο φιλος μας πιο πανω,οτι μεγαλωνουν τα οργανα τους και το σωμα μενει κανονικο οποτε σκανε.
Ενας οργανισμος αν ειναι υγιεστατος και δεν εχει μια γενετικη ανομαλια στο DNA ειναι αδυνατον να εχει τετοια ανομαλια.Απλα καθε ζωντανος οργανισμος που ειναι σε κατοτερα σταδια αναπτηξης απο τον ανθρωπο εχει την δυνατοτητα να συμβιβαζετε με το περιβαλον σε λογικα πλαισια παντα.
Δεν θα δουμε ποτε gapi 1 μετρο ουτε pangasius 10cm.
Οταν λεμε οτι σταματαει η αναπτηξη σταματα σε ολα μελη του σωματος δεν γινετε να μεγαλωσουν τα οργανα και να μεινει μικρο το σωμα.
Αυτο μου θυμησε τους μυθους για τα ντοπερμαν που λεγανε οτι μεγαλωνε ο εγκεφαλος και το κεφαλι εμενε μικρο και τρελενονταν.
Φυσικα και κανενα υγιεστατο ντοπερμαν δεν τρελαθηκε ποτε και σε κανενα δεν κανανε ενεσεις για να μην μεγαλωσει αλλο ο εγκεφαλος.
Τωρα παμε στα ψαρια παλι,αν το δουμε αντικειμενικα και πραξουμε σαν ζωωφιλοι τοτε κανενα ψαρι και κανενα ζωντανο δεν πρεπει να ειναι φιλακισμενο σε γιαλα η ενυδρειο γιατι δεν ειναι στο χορο που ζει αλλα σε μια κακη απομιμιση με ελαχιστες εξερεσεις .
Οποτε να σταματησουμε να φτοιαχνουμε ολοι ενυδρεια να σταματισουμε ολοι να αγοραζουμε ψαρια και να κλισουν και ολα τα pet shop.
Δεν ειναι λυση αυτη,το θεμα ειναι αυτο που κανεις να το αγαπας και να μην το κανεις απλα για να το προβαλεις και να το εκθετεις σαν κορνιζα στο τοιχο.
Και 20000000 λιτρα να φτοιαξω αν δεν το κανω γιατι το αγαπαω τοτε θα το αφηνω βρομικο χωρις μετρησεις και διορθοσεις,χωρις σωστη αλλαγη του νερου οταν πρεπει και θα ψοφισουν σε 1 χρονο ισως και σε μερικους μηνες.
Τοτε θα τα αγαπαω περισοτερο η' θα ειμαι καλυτερος ανθρωπος και ζωωφιλος;
Aν καποια στιγμη θα φτασουν σε μεγεθος που δεν μπορω να τα εχω πλεον στο ενυδρειο τοτε θα κανω μια πισινα - τεχνιτη λιμνη στο εξωχικο η΄θα τα χαρισω καπου που θα ξερω οτι πρωτα απο ολα θα τα αγαπανε και θα τα προσεχουν και μετα αν θα εχουν τον καταλληλο ογκο σε λιτρα και μετρα.
Δεν επιχηρισα να τα βαλω σε 100 λιτρα που κανουν οι περισοτεροι αλλα σε 2000 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02157 seconds with 11 queries