Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 08-08-09, 19:59
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,ειμαι νεος στο forum,αυτη τη στιγμη εχω ενα ενυδρειο 120χ50χ50 και εδω και 5 μηνες φιλοξενω 2 pangasius sanitwongsei και ενα πλακοστομο.
Εχω ακουσει και εχω διαβασει παρα πολλα για αυτο το γατοψαρο οπως το οτι γινετε 3-4 μετρα,οτι δεν μπορει να ζησει σε ενυδρεια παρα μονο σε ολυμπιακες πισινες.
Απο τις λιγες γνωσεις που εχω αλλα απο τουλαχιστον 10-15 παραδειγματα που εχω συναντισει,ειμαι της γνωμης οτι τα ψαρια εχουν καποιες τυπικες διαστασεις αλλα ο συμαντικοτερος παραγοντας ειναι τα λιτρα που τα φιλοξενουν.
Οποτε ειναι πολυ λογικο σε λιμνες και ποταμια αυτα τα γατοψαρα να φτανουν σε αυτες τις διαστασεις γιατι μιλαμε για χιλιαδες λιτρα.
Εχω δει αυτα τα γατοψαρα να ζουνε τολαχιστον 10-12 χρονια σε ενυδρεια πχ 150χ80χ80 σε μεγεθη 50-70cm.
Eγω ετυχε να εχω ηδη ενα 120χ50χ50 και αποφασισα να τα παρω, και στη συνεχεια (1-1.5 χρονο) να φτοιαξω κατι αρκετα μεγαλυτερο σε λιτρα ωστε να φτασουν σε ενα ικανοποιητικο μεγεθος και παραλληλα να εχουν και χορο για κινουντε πιο ανετα.
Σκεφτομαι να φτοιαξω ενα ενυδρειο 200χ100χ100 αλλα δεν εχω αποφασισει τι φιλτρα θα βαλω.
Στην αρχη σκεφτηκα να βαλω 2 eheim pro 3 η' 2 fluval fx5,αλλα μετα διαβασα για τα φιλτρα sump που εκτος οτι εχουν πολυ μεγαλυτερο χωρο για υλικα εχουν και το πλεονεκτημα οτι δεν φαινοντε σωλινες εισαγωγων εξαγωγων (που θα ειναι 4 με 2 φιλτρα) και οι θερμοστατες.
Μπορει να υποστιριξει μονο του ενα φιλτρο sump 2000 λιτρα;και ποιο ειναι το κοστος του περιπου;
Eσεις τι γνωμη εχετε για αυτα τα ψαρια σε ενα ενυδρειο 2000λιτρων?

Φιλε το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο ..τα ψαρακια που εχεις ειναι γθα λιμνες κλπ αν τα κρατησεις δεν θα μεγαλωσουν και θα υποφερουν απο νανισμο ..αν δεν κανω λαθος σε αυτη την περιπτωση μεγαλωνουν τα εσωτερικα τους οργανα και εξωτερικα παραμενουν μικρα ετσι καποια στιγμη ''σκανε'' ..αρα το επιχειριμα σου περι μικρων και μεγαλων ψαριων δεν ευσταθει ... ασε που τα ψαρακια ζητουν και καποιες ορισμενες συνθηκες πες μας καποια λογια για τυο ενυδρειο σου οπως p.x. συνθηκες ph ...αν τα κρατησεις σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν νομιζω να πλησιασουν καν το προσδοκιμο ζωης τους



δες και μερικες φωτογραφειες http://www.jjphoto.dk/fish_archive/w...nitwongsei.jpg
http://www.aquaclopedie.nl/images/vi...ius_sutchi.jpg
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01686 seconds with 11 queries