Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 25-12-23, 23:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.389
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε στα λινκ που παραθέτεις θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δε ξέρω αν η μικρότερη διατομή ελαφρόπετρας κρατάει περισσότερα βακτήρια, αλλά φαντάζομαι ότι δυσκολεύουν περισσότερο τη ροή στο εσωτερικό ανάλογα κ το φίλτρο βέβαια, σε σχέση με τα μεγαλύτερα κομμάτια ελαφρόπετρας που είναι σαν χαλίκι...
Με μικρότερο μέγεθος ελαφρόπετρας κερδίζεις περισσότερο σε εξωτερική ωφέλιμη επιφάνεια. Οι πόροι στο εσωτερικό της δεν είναι διαφορετικοί και πιστεύω (χωρίς να έχω μελετήσει μηχανική υλικών ) ότι η διέλευση του νερού γίνεται πιο εύκολα μέσα από μια ελαφρόπετρα μικρού μεγέθους ή τουλάχιστον με μεγαλύτερη ταχύτητα. Ωστόσο επειδή πέρα από τα χρήσιμα αερόβια βακτήρια υπάρχουν και αναερόβια βακτήρια που συντελούν στην βιολογική διεργασία και αναπτύσσονται εκεί που δεν υπάρχει μεγάλη οξυγόνωση με την έντονη ροή νερού πιστεύω ότι ένα μέσο μέγεθος είναι μια χαρά για ένα συνηθισμένο φίλτρο. Υπάρχουν βέβαια και άλλου τύπου φίλτρα όπως πχ τα λεγόμενα φίλτρα άμμου που αναπτύσσουν κυρίως αερόβια βακτήρια στην επιφάνεια του υλικού, με έντονη ανατάραξη, ροή και οξυγόνωση ή τα μεγάλα σαμπ που λόγω της χωρητικότητας τους μπορούν να στηρίξουν βιολογικά ένα ενυδρείο ακόμα και με υλικά όπως απλά βότσαλα.
Επίσης σχετικά με την αδυναμία των υλικών να κρατάνε βακτήρια εξ ίσου ικανοποιητικά μετά την πάροδο χρονών...Όλα τα υλικά μια χαρά διατηρούν την ικανότητα τους να δέχονται αποίκιση της επιφάνειας τους από ωφέλιμα βακτήρια ακόμα και μετά από πολλά χρόνια. Αυτό που συνιστούμε μερικές φορές είναι η αντικατάσταση μέρους των
υλικών γιατί μετά από καιρό πχ οι πόροι τους έχουν φρακάρει και αντί να μπαίνεις στην διαδικασία να τα πλένεις ή να τα βράζεις με αμφίβολα αποτελέσματα είναι καλύτερα να τα αλλάζεις όταν ειδικά είναι και φτηνά όπως η ελαφρόπετρα, ή αρχίζουν να φθείρονται όπως τα σφουγγάρια ή το substrat της Eheim.

Είναι κάτι το οποίο το έχουμε δει πρακτικά με μετρήσεις από εδώ μέλη του φόρουμ?
Δηλ. Κάποιος στο ενυδρείο του με την ίδια οχθυοφορτιση και φίλτρα και υλικά 2-3-5-7 χρόνια αργότερα??
Η απλά το υποθέτουμε κ το λέμε σε θεωρητικό επίπεδο???
Θα με ενδιέφερε πολύ να ξέρω.

Επισης αν έχω καταλάβει καλά, το παλιό ενυδρείο έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες φιλτρανσης από αυτή του φίλτρου του, γιατί στη φιλτρανση (κομμάτι αποικίας βακτηρίων) συμμετέχουν πλέον όλα του τα υλικά, ξύλα , πέτρες , χαλίκι, και ότι άλλα εξαρτήματα βρίσκονται εντός του.....
Σωστά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01752 seconds with 11 queries