Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 20-11-15, 00:05
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Δε φοβάμαι μην πάθουν τα φυτά τίποτα
πιο πολυ με αγχωνουν οι αλγες.μετα μου την δινει οτι πρεπει να ξανα αναβω σταδιακα και τις λαμπες καλα οχι οπως στην αρχη αλλα ουτε 9 ωρες και οι τρεις :P

αμα το κανω τριημερο θα βαλω 9 ωρες τις δυο main μετα μεχρι να σταθεροποιησω το Co2 και θα βαλω 6 ωρο την τριτη.

επισης σκεφτομαι απλη συσκοτηση και οχι πληρης με εφημεριδες και τετοια για να παρατηρω τα ψαρια μην εχουν καποιο προβλημα απο το ταξιδι.

ειμαι σε αδιεξοδο xD

παντως η μια μερα το σαββατο για να μην αλλαξει η φωτοπεριοδος ακουγεται πιο σωστη και απλα δεν αναβω την τριτη λαμπα στην αλλαγη νερου την κυριακη... και απο δευτερα κανονικα απλα με σταδιακη αυξηση του co2.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι 1 ημέρα την εβδομάδα να μην ανάψουμε τα φώτα του ενυδρείου για να ξεκουράζονται και τα φυτά, στην φύση δεν έχει κάθε μέρα ήλιο υπάρχουν και συννεφιασμένες μέρες, αλλά 3 ημέρες νομίζω είναι υπερβολή.
αυτο φιλε κωστα το εχω ακουσει και το εχω διαβασει αρκετες φορες... βεβαια δεν ειδα ποτε να το κανει καποιος απλα το εχω δει σαν αναφορα.
επισης σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να κανουμε αναπαρασταση του ηλιου στα φυτα μας .

3 μερες ειναι σαν να κανεις μια mini συσκοτηση για να απαλλαγείς απο αλγες... και λεω Mini γιατι κανουν και εβδομαδα χωρις να παθουν τιποτα τα φυτα.
εμεις στη προκειμενη περιπτωση παμε να προλαβουμε το κακο αλλα και να εγκλιματιστουν πιο σωστα τα ψαρια επειδη ετυχε να τελειωσει και η μπουκαλα και να μεσολαβει και σαββατοκυριακο.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries