Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 04-02-05, 22:31
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εδω ειναι η διαφορα μεταξυ εσωτερικου και εξωτερικου φιλτρου.
Εγω για αρκετα χρόνια που ειχα τετοιου τυπου εσωτερικο φιλτρο εβαζα τον υαλοβαμβακα πρωτο .
Σε καθε αλλαγη νερου αλλαζα και υαλοβαμβακα , γιατι ηταν πρωτος πανω πανω και πολυ ευκολο και φθηνο να τον αλλαξω
Οταν ομως εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο και εβαλα εξωτερικο τοτε τον υαλοβαμβακα τον βαζω τελευταιο , γιατι δεν εχω την δυνατοτητα και την ευκολια να τον αλλαζω σε καθε αλλαγη νερου , ειναι κουραστικο να ξυλωνεις ενα εξωτερικο φιλτρο καθε 3 και λιγο .
Και στις δυο περιπτωσεις ομως δεν ειχα κανενα προβλημα με την βιολογικη αποδοση των φιλτρων μου , και μαλιστα σε καποιες περιοδους ειχαν και μεγαλη ιχθυοφορτιση .
Αρα για μενα ειναι θεμα ευκολιας και τιποτα αλλο εαν τα υπολοιπα υλικα στο φιλτρο μου ειναι ικανα να ανταπεξελθουν στο βιολογικο τους φορτιο .
Γιατι μην ξεχναμε οτι τα υλικα και οι τυποι φιλτραρισματος ειναι 3 ,
1, βιολογικο (σχεδον ολα τα υλικα που βαζουμε μεσα ειναι εν δυνάμη και βιολογικα , άλλα πολυ και άλλα λιγο , αναλογα με την επιφανεια που διαθετουν για αποικιση των βακτηριδιων )
2, μηχανικο ( με πρωτο τον υαλοβαμβακα σε δυνατοτητα μικρων σωματιδιων , και ακολουθουν τα διαφορα σφουγγαρια )
και 3, χημικο ( ανθρακας , ζεολιτης , τυρφη κλπ. )
Εαν ξεχασα κατι ειμαι σιγουρος οτι θα τα συμπληρωσετε εσεις .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01433 seconds with 11 queries